Kripto Para

Arap Emirliğinden sürpriz kripto para hamlesi

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük serbest ticaret bölgesi kripto para ve blockchain alanında dengeleri değiştirecek bir hamlede bulundu. Dubai Çoklu Emtia Merkezi sağladığı anlaşma ile kripto para ticareti yapan işletmelere serbestlik sağlayacak.

  Son dönemlerde petrole dayalı ekonomilerin sürdürülebilir olmadığı sık sık gündeme gelen konular arasında yer alıyor. Bugüne kadar ekonomilerinin önemli kısmını petrole dayandıran Körfez ülkeleri ise bu gidişata yönelik olarak finansal çizgilerinde değişikliğe gitmeye başladı. Bu ülkeler arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri de petrolün sürdürülebilir olmamasından kaynaklı alternatif arayışı içinde kripto para ve blockchain alanına yöneliyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin büyük serbest ticaret bölgesi olan Dubai Çoklu Emtia Merkezi, kripto para sunan, çıkaran ya da ticaretini yapan firmalara serbestlik tanıma kararı aldı.

  2020 yılında kurulan ve o dönemden bu yana büyük gelişme kaydeden Dubai Çoklu Emtia Merkezi, ülkenin SPK’sı olarak bilinen Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu ile anlaşma sağladı. Sağlanan anlaşma ile kripto para alanında hizmet veren şirketlere serbestlik tanınması kararı alındı. Bu hamlenin kripto para alanında hizmet veren şirketlerin Dubai’ye yönelmesi noktasında etkili olması bekleniyor.

  Çin ve Hindistan’daki kripto para sermayeleri BAE’ye kayabilir

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük serbest ticaret bölgesi olan Dubai Çoklu Emtia Merkezi’nin bu yeni hamlesi ile kripto para ve blockchain alanında merkez haline gelebileceği düşünülüyor. Bu hamle ile kripto para yasakları ile gündeme gelen ülkelerdeki sermayenin Birleşik Arap Emirlikleri’ne kayması söz konusu oldu.

  Bilindiği gibi Çin ve Hindistan gibi ülkeler son dönemlerde kripto para alanına getirdikleri yasaklarla gündeme geliyor. Bu ülkelerdeki kripto para yasakları ise ciddi bir sermaye çıkışına neden oldu. Birleşik Arap Emirlikleri’ni kripto sektörüne yönelik yeni adımı ile söz konusu sermayelerin yeni adresi olması bekleniyor.

  İsviçre ve Malta da serbest bölge faaliyeti gösteriyor

  BAE’deki kripto sektörüne yönelik serbest bölge hamlesi daha önce İsviçre ve Malta gibi ülkelerde de görülmüştü. Bu hamleler özellikle İsviçre’de ekonomik olarak büyük katkılar yarattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle