Kripto Para

SEC Başkanı’ndan Senatör Warren’a açık mektup!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para dünyasında daha etkin olmak istiyor. SEC Başkanı Gary Gensler, Senatör Elizabeth Warren’a gönderdiği mektupta bunu açıkça gösterdi. Gensler, mektupta SEC’nin kriptolar üzerinde daha fazla düzenleyici otoriteye ihtiyacı olduğunu ifade etti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son aylarda Ripple’a yönelik açtığı davasıyla daha çok anılıyor. Ripple davasıyla birlikte kripto para piyasalarında daha çok “korkulan” bir kurum haline gelen SEC’nin kripto paralara mesafeli yaklaştığı biliniyor. Ripple’a dava açıldığında SEC başında olan Jay Clayton’dan sonra göreve gelen Gary Gensler’in, kripto para sektörüne karşı daha ılımlı olacağı düşünülüyordu. Ancak Gensler, bugüne kadar sergilediği tavırlarıyla kripto evrenine ılımlı yaklaşmaya yanaşmadığını gösterdi.

  Gary Gensler Kripto Yatırımcılarının Daha Fazla Korunmasını İstiyor

  Bilindiği gibi birçok kurumsal şirketin sabırsızlıkla beklediği Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) ETF başvurularının henüz hiçbirini onaylamamış olan SEC, kripto para dünyasında daha fazla otorite sahibi olmak istiyor. Ripple ile mevcut XRP davası devam eden SEC’nin Başkanı Gary Gensler, Senatör Elizabeth Warren’a yazdığı mektup ile bunu açıkça gösterdi. Öte yandan Warren’ın da kripto paralara karşı mesafeli bir isim olduğu biliniyor. Warren da bunu, kripto para sektöründe yasadışı eylemlerin yoğun şekilde yapıldığını iddia ederek göstermişti.

  SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce de birçok kez yaptığı açıklamalarında SEC’nin öncelikli amacının kripto para piyasalarındaki yatırımcıları korumak olduğunu söylemişti. Kripto alanındaki yatırımcıların, geleneksel finans piyasalarındaki yatırımcılara göre daha “riskli” konumda olduklarını ifade eden Gensler, Warren’a yazdığı mektubunda bir kez daha bu konuya değindi. Gensler, kripto alanındaki yatırımcıların daha fazla korunması gerektiği konusunda, uyarıda bulundu.

  Gansler’in Mektupta Yer Verdiği İfadeler

  Gensler’in Warren’a ilettiği mektupta kripto para piyasalarının açıklaması yapılıyor. Açıklamada, bu alanda insanların merkezi ya da merkezsiz platformlarda token alıp-satabilecekleri ya da ödünç verebilecekleri platformların bulunduğu ifade ediliyor. Gensler’in kaleminden yazılan mektupta şu ifadeler yer alıyor:

  “Bana göre yasama önceliği kripto ticareti, borç verme ve DeFi platformlarına odaklanmalı. Düzenleyiciler, kripto ticareti ve borç verme için kurallar yazmak ve bunlara caydırıcı eklemek için ek genel kurul yetkisinden yararlanacak.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle