Kripto Para

Sambacılar kentinin rezervleri BTC’ye ayrılabilir!

  Dünyada kripto paralara yönelik ülke çapında adımlar atılmaya devam ediyor. Bu kapsamda en geniş adımları atan El Salvador’un ardından bir kripto haberi de Latin Amerika ülkesi Brezilya’dan geldi. Yerel basında yer alan habere göre Rio de Janerio şehrinin rezervlerinin %1’lik bölümü Bitcoin yatırımlarında kullanılabilir.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında elde ettiği büyüme ile birçok ülkenin de radarına girdi. Dünya genelinde Çin gibi bazı ülkeler kripto paralara karşı net ve karşıt tavırlar alırken, El Salvador gibi bazı ülkelerde ise kripto paralar olumlu şekilde karşılandı. Özellikle El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak ilan etmesinden sonra, ekseriyetle ekonomik anlamda sıkıntılar yaşayan ve gelişmekte olan ülkeler arasında da bu adım değerlendirmelere alındı. Bu konuda Latin Amerika ülkeleri ön plana çıkarken, bu kez Brezilya Bitcoin adımı ile ön plana çıktı.

  Rio de Janerio’nun Rezervlerinin Yüzde 1’i Bitcoin’e Ayrılabilir

  El Salvador’un BTC hamlesi, ülkeler çapında geniş yankı bulmuştu. Öte yandan bazı şehirler de belediye olarak kripto paralara yönelik çalışmalar başlatmıştı. Miami, New York gibi şehirlerde Bitcoin ve genel anlamda kripto para sesleri yükselmeye devam ederken, bu kez de benzer sesler Brezilya’da, bulunduğu eyaletin başkenti olan Rio de Janerio’dan yükselmeye başladı. Rio de Janerio Belediye Başkanı Eduardo Paes’in, kentin rezervlerinin %1’lik kısmını Bitcoin’e yatırma planlarının olduğu haberleri gündeme geldi.

  “Kripto Rio’yu Başlatacağız”

  Brezilya’nın önde gelen gazetelerinden O Globo’nun verdiği habere göre Rio de Janerio Belediye Başkanı Eduardo Paes, şehrin rezervlerinin %1’lik bölümünü Bitcoin yatırımı ile değerlendirebilir. Habere göre Eduardo Paes, bu alanda öncü isimlerden biri olan Miami Belediye Başkanı Franciz Suarez ile Rio İnovasyon Haftası etkinliklerinde bir araya geldi ve “Kripto Rio’yu başlatacağız ve rezervlerin yüzde 1’ini kripto varlıklara yatıracağız” sözlerini dile getirdi.

  Rio de Janerio’da BTC Ödemelerine Vergi İndirimi Yapılabilir

  Söz konusu haberde yer alan bilgilere göre Rio de Janerio’da bu alanda atılacak olan adımlar ve çalışmalar için bir de çalışma ekibi oluşturulacak. Öte yandan şehirde ayrıca Bitcoin ile ödemelerin yasal hale gelmesi durumunda, emlak vergilerinde de indirimler sunulacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Rio de Janerio Finans Planlama Sekreteri Pedro Paulo açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin ile ödeme yapılması durumunda ek indirimle verdi ödeme ihtimalini araştırıyoruz. Eğer Bitcoin ile ödeme yapılırsa tek kota indirimi ile yüzde 7 olan indirim, yüzde 10 oluyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle