Kripto Para

ABD’de kripto paraları içeren pakete onay geldi!

  ABD Temsilciler Meclisi, kripto paralarla ilgili çok önemli bir paketine onay geldi. Kripto para vergi raporlamalarına ilişkin tartışılan maddelerin yer aldığı 1.2 trilyon dolarlık altyapı tasarısı onaylandı….

  ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 218 milletvekili çok tartışılan yasa tasarısı için lehte oy kullandı. Kripto para vergi raporlamalarını içeren 1.2 trilyon dolarlık altyapı yasa tasarısı onaylandıktan sonra imzalaması için ABD Başkanı Joe Biden’a gönderildi. 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre Senato’da tüm baskılara ve mücadelelere rağmen 1.2 trilyon dolarlık altyapı tasarısı onaylandı. Bu tasarı, ağustos ayında Senato’da kabul edildikten sonra Temsilciler Meclisi’ne gönderilmişti. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Kongre’deki en yakın arkadaşı olarak bilinen Demokrat üye Anna Eshoo, başkana mektup yazarak bazı taleplerde bulunmuştu. 

  Temsilciler Meclisi Değişiklik Yapmadı

  Senato’daki baskılara rağmen yasa tasarısı onaylandı. Ancak pek çok kişi Temsilciler Meclisi’nin bu yasa tasarısında bir değişiklik yapılmasını umut ediyordu. Ancak meclisten bu yönde bir hamle gelmeyince konudaki girişimler ve beklentiler sonuçsuz kaldı.

  Eshoo’nun başkana yazdığı mektupta, yasa tasarısı içinde büyük tartışma yaratan kripto paralara vergi hükmünün çıkarılması talep edildi. Kripto paralara vergi uygulaması getiren bu hükmün değiştirilmemesi basında geniş yankı buldu. Eshoo ayrıca tasarıdaki aracı tanımının çok geniş olduğunu ve uyum zorlukları yaratabileceğini öne sürdü. 

  Hazine Bakanlığı’nın Yönetmeliği Bekleniyor

  ABD Temsilciler Meclisi’nin 1.2 trilyon dolarlık altyapı yasa tasarısında kripto paralara vergi hususu tartışma yarattı. Tanım kapsam gereği madenciler gibi işlemlere esasen aracılık etmeyen tarafları da kapsıyordu. Oy birliği ile kabul edilen tasarının ardından gözler ABD Hazine Bakanlığı’na çevrildi. 

  Bakanlık tarafından yayınlanması beklenen yönetmelik ile yasanın nasıl yorumlanacağı konusunda tartışmalar son vermesi sağlanacak. Ayrıca işletmeler ile diğer kuruluşların bu altyapı yasasına nasıl uyum sağlayacağı konusu da netlik kazanmış olacak. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle