Kripto Para

S2F modeline göre BTC hala boğa koşusunda!

  Kripto para piyasalarında hemen hemen herkesin aşina olduğu Stock to flow (S2F – stok akış) modeli, Bitcoin (BTC) için hala pozitif sinyalleri işaret ediyor. Model, BTC için mevcut boğa koşusunda olası bir ikinci ayağın yaşanabileceğini gösteriyor.

  Kripto para piyasasında Mayıs ayında görülen büyük geri çekilmenin etkileri, 21 Temmuz’daki yükseliş hareketlilikleri ile silinmeye başladı. Bitcoin (BTC) bu geri çekilmede 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar seviyesini görmüştü. 55 bin dolar seviyesinden başlayan bu düşüş, BTC’nin rekor seviyesi baz alındığında %50’nin üzerinde bir geri çekilme olarak kaydedildi. Ardından 21 Temmuz’da yükselişe geçen BTC, henüz düşüş öncesi seviyesine gelememiş olsa da bu büyük çöküşün izlerinin bir kısmı silindi. Yükseliş eğilimi devam ederken, ünlü analist PlanB pozitif tahminleriyle heyecanlandırdı.

  Kripto para piyasalarının en popüler analistlerinden biri olan ve aynı zamanda Stock to flow (S2F – stok akış) modelini Bitcoin’e uyarlayan kişi olan PlanB, model ile ilgili gelen soruları yanıtladı. CryptoPatato haberine göre PlanB, boğa koşusunun henüz bitmediğini ifade ediyor. 18 Ağustos tarihinde Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan PlanB, zincir üstü fiyatlandırma ve S2F model sinyallerinin, hala boğa döngüsü ortasında olduğumuzu gösterdiğini ifade etti.

  PlanB, Modelin Nasıl Boğa Döngüsünü İşaret Ettiğini Açıkladı

  S2F modelinin dördüncü döngü fiyat hedefi 100 bin doların fazlasıyla üstünde bulunuyor. Ancak işler S2F modelinin işaret ettiği gibi giderse 2024 yılına kadar BTC fiyatı, modelin işaret ettiği yüksek fiyat seviyelerine ulaşabilir. S2F modeli, şu ana kadar gösterdiği fiyat bölgelerinde neredeyse hiç yanılmadı. Twitter’da bu konuya değinen PlanB’ye bir kullanıcı, nasıl bu sonuca vardığını sordu. PlanB gelen soruya bir teknik grafikle ve şu ifadelerle yanıt verdi:

  “Her ikisi de (grafikteki çizgiler) Bitcoin S2F (beyaz çizgi) ve zincir üstü sinyal (renkli, henüz kırmızı olmayan) hala bu boğa piyasasının 2. ayağını gösteriyor.”

  S2F Nedir, Nasıl Çalışır?

  PlanB, S2F modelini Mart 2019’da yayınladı. Model, BTC için arz üretimini ve mevcut stok arasındaki ilişkiyi baz alarak, ana düzlemde Bitcoin’in “kıtlık yoluyla” değerini hesapladı. Model o dönemden bu yana neredeyse hiç yanılmadı ve PlanB, modele göre BTC fiyatının önce 100 bin dolara, ardından 288 bin dolara ulaşacağını söylüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle