Kripto Para

Buterin’den Plan B’nin stok akış modeline sert eleştiri!

  Ethereum’un (ETH) kurucu lideri ve uzun yıllardır arkasındaki isim olan Vitalik Buterin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Plan B isimli anonim kripto para analistinin dünyaca ünlü Stok Akış Modeli’ni eleştirdi. Buterin, modelin gidişatının iyi olmadığını belirtirken “Dalga geçilmeyi hak ediyor” yorumunda bulundu.

  Bilindiği üzere kripto para piyasalarının yakından takip ettiği ve anonim bir kripto para analisti olan Plan B, yıllar önce Stock to Flow (S2F – Stok Akış) modelini Bitcoin’e (BTC) uyarlamıştı. Plan B’nin Bitcoin için hazırladığı ve yıllardır belli aralıklarla gündeme getirdiği S2F modeli, artık neredeyse tüm kripto para yatırımcıları tarafından biliniyor. Bitcoin adına yüksek fiyat seviyelerinde fiyat tahminleri ortaya koyan ve daha önce nokta atışı düzeyde tahminlerinde başarılı olan bu model ile ilgili olarak Ethereum’un (ETH) kurucu lideri Vitalik Buterin’den beklenmeyen bir eleştiri geldi.

  Buterin: Dalga Geçilmesini Hak Ediyor

  Buterin, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda S2F modelini eleştirdi. Bir tweet’i alıntılayarak paylaşımını yapan Buterin, modelin insanlara fiyatın yükseleceği konusunda “sanki bir kesinlik varmış gibi” umut verdiğini ifade etti. Vitalik Buterin söz konusu Twitter paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

  “Stok akış modeli şu anda iyi görünmüyor Negatif bir durumdan mutlu olmanın kibarca bir durum olmadığını biliyorum ancak insanlara yanlış bir kesinlik vaat eden ve rakamın sürekli artacağını söyleyen bu tür finansal modellerin çok zararlı olduklarını ve insanların bu modellerle dalga geçişini hak ettiklerini düşünüyorum. Ayrıca bu modeli kimin desteklediğini ve trend’e uygun gibi gözüktüğü ilk dönemlerinde onunla kimin dalga geçtiğini de unutmayın.”

  Stok Akış Modeli Nedir, Nasıl İşliyor?

  S2F modeli, temelde “arzı kıt bir varlığın üretim hızının da düşük olması nedeni ile zaman içinde değer kazanacağı” görüşünü destekliyor. Bilindiği gibi Bitcoin 21 milyonluk sınırlı arzı ve blok zincirindeki nispeten yavaş üretim hızıyla da bu tanıma uyuyor. Bu düzlemde bir döngü sunan modeli Bitcoin için hazırlayan anonim analist Plan B ise Twitter’da yaptığı paylaşımlarla biliniyor. Bitcoin destekçisi olduğu bilinen Plan B’nin Twitter’da 2 milyona yakın takipçisi bulunuyor. Ayrıca geçmiş dönemlerde bu model, Bitcoin fiyatı adına zaman zaman nokta atışı fiyat tahminleri de yapmayı başarmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle