Kripto Para

Rusya dijital Ruble için gaza bastı

  Ülkelerin merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları son dönemlerde hız kazandı. Son günlerde birçok ülkeden gelen CBDC çalışmalarına ilişkin haberlere, bugün İsveç’in ardından bir yenisi de Rusya’dan eklendi. Rusya’da çalışmaları devam eden “dijital ruble” çalışmalarının 2022 yılında hız kazanacağı açıklandı. Açıklamayı Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova gerçekleştirdi.

  Son dönemlerde kripto para birimlerine duyulan ilgi tüm dünyada artış gösteriyor. Klasik yöntemler ile yapılan kripto para yatırımları artık dallanıp budaklanmaya başladı. Bu klasik yöntemlerin yerini son günlerde NFT (non-fungible-token) ürünler ve ülkelerin dijital para çalışmaları almaya başladı. Özellikle son günlerde birçok ülkeden merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ilişkin peş peşe açıklamalar geliyor.

  Ülkemizde de hız kazanan ve altyapısı 2021 sonunda tamamlanacak olan CBDC çalışmalarına son günlerde Japonya ve İsveç de eklenmişti. İki ülkenin ardından bu kez yeni bir CBDC çalışma haberi de Rusya’dan geldi. Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, “dijital ruble” prototipinin 2022 yılında test aşamasına geçeceğini duyurdu.

  8 Nisan tarihinde Rusya’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Skorobagatova, 2022 yılında test aşamasına geçecek olan prototip çalışmalarının yıl boyunca sürebileceğini belirtti.

  Dijital Ruble İçin Üst Limit Yok

  Rusya’da 8 Nisan tarihinde düzenlenen CBDC konferansında Olga Starabogatova ile birlikte Rusya Merkez Bankası üst düzey yetkililerinden Alexei Zabotkin yer aldı. Açıklamalarda dijital ruble prototipinin gerekli test çalışmalarının 2022’nin ilk çeyreğinde başlayacağı belirtildi.

  Ülkelerden peş peşe gelen CBDC çalışma haberleri, beraberinde vergilendirme sorularını da gündeme getiriyor. Starabogatova, Rus vatandaşların diledikleri kadar dijital rubleye sahip olabileceklerini ifade etti. Buna göre Rusya’da dijital ruble için üst sınır olmayacak. TASS tarafından aktarılan habere göre Rusya’da vergi ödemeleri de dijital ruble ile yapılabilecek.

  Dijital Ruble Çalışmaları “Temkinli” Yürütülecek

  Rusya Merkez Bankası, dijital ruble çalışmalarındaki rotanın zaman içinde güncellenebileceğini açıkladı. Starabogatova’nın açıklamalarına göre rotanın alacağı şekil test çalışmaları sırasında belli olacak. Ayrıca Starabogatova; güvenlik, likidite yönetimi ve kullanım kolaylığına vurgu yaparak, dijital ruble çalışmalarının “temkinli” yürütüleceğini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle