Kripto Para

Rusya Merkez Bankası’ndan kritik Dijital Ruble açıklaması

  Dijital Ruble çalışmalarını sürdüren Rusya Merkez Bankası, projenin ilk test aşamasında yer alacak 12 bankayı belirledi. Rusya düzenleyici kurumu bu açıklamasıyla dijital ruble bekleyenleri heyecanlandırdı…

  Rusya’da finans ve bankacılık düzenleme kuruluşları, dijital ruble çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan son açıklamada dijital merkez bankası parası (CBDC) hakkında önemli bir duyuru yapıldı. Buna göre dijital rublenin ilk testinde  görev alacak 12 banka resmen belirlendi.

  Rusya Merkez Bankası’nın duyurduğu listede Sberbank, VTB, Alfa Bank, Gazprombank ve Tinkoff dahil olmak üzere Rusya’nın en büyük bankaları yer alıyor. Banka, daha önce dijital ruble konusundaki açıklamasında prototipi gelecek yıl denemeye başlayacağını duyurmuştu. Bu gelişmeler kripto para sektörü için de heyecan yarattı. 

  Rusya Bankacılık Sektörü Şokta

  Rusya Merkez Bankası açıklamasında dijital rublenin bir blockchain üzerine inşa edilip edilmeyeceği, bu durumda hangisi üzerine kurulacağı konusunda detaylara yer verilmedi. İlk dijital ruble konsepti 2020 yılının Eylül ayında yayınlanmıştı. Buna rağmen belirli teknolojik çözümler ve projenin uygulanma aşaması hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

  CBDC’nin potansiyel merkezi tasarıma sahip olması Rusya’daki bankaları endişelendirmeye devam ediyor. Dijital ruble çalışmaları Rusya bankacılık sektöründe deprem etkisi yarattı. Bu durum Rus hesapları için özel bankalar ile merkez bankası arasında doğrudan rekabet oluşmasına neden oldu.

  Başkan Nabiullina Güven Tazeledi

  Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dijital ruble projesinin ticari ve özel bankalar için herhangi bir tehdit oluşturmadığını belirten açıklamalar yaptı. Başkanın bu açıklaması sektördeki endişeleri ortadan kaldırdı. Ancak bu konsept, bankaların korkularını yatıştırmak amacıyla değiştirildi ve onlara aracı rolü verildi. Dijital ruble konusunda 12 bankada kullanıcılar için dijital ruble hesapları açılmış oldu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle