Kripto Para

ABD Vergi Dairesi’nden kripto atağı! Kripto netliği istiyor

  ABD Vergi Dairesi (IRS) Başkanı Charles Retting, 8 Haziran tarihinde Senato Finans Komitesi oturumunda açıklamalarda bulundu. Retting, açıklamalarında kripto paraların vergilendirilmesi konusunda hala bir belirsizlik olduğuna değindi. IRS Başkanı, Kongre’nin bu konuda netlik göstermesini talep etti.

  Kripto paraların kullanım ağı 2021’de oldukça yaygın hale geldi. Bu durum, ülkelerin de kripto para piyasalarına bakış açılarını değiştirdi. Dünyada birçok ülke artık kripto para konusunda adım atmaya başladı ya da daha önceden atılmış olan adımlarını hızlandırmaya başladı. Ancak kripto paralara getirilen ya da getirilmesi konuşulan yasal düzenlemeler konusunda ABD’nin geri kaldığı eleştirileri birçok kez gündeme geldi. Bu kez de kripto paralar ve vergi konusunda bir talep, ABD Vergi Dairesi (IRS) Başkanı Charles Retting’den geldi.

  8 Haziran tarihinde Retting, Senato Finans Komitesi oturumuna katıldı. Charles Retting, Kongre’nin kripto paraların vergilendirilmesi konusundaki belirsizliği dağıtmasını ve net adımlar atmasını talep etti. Retting açıklamalarında ayrıca kripto para kullanıcılarına ilişkin daha çok bilgi elde edilebilmesi için daha fazla otoritenin gerektiğini öne sürdü. IRS Başkanı, kripto para kullanıcılarına ya da onların yaptığı işlemlere dair yeterli seviyede bilgi toplanamadığını savunuyor.

  IRS Başkanının Açıklamaları ve BTC Fiyatı

  IRS Başkanı söz konusu açıklamalarını dile getirirken Bitcoin (BTC) fiyatının bu açıklamalara tepkisi aşağı yönlü oldu. 8 Haziran tarihinde bu açıklamalar devam ederken BTC fiyatı 31 bin dolar bandını gördü. Ancak bu seviye bile ele alındığında, BTC’nin 2021’e 29 bin dolar bandında girdiği düşünülünce, hala kazançlı olduğu görülüyor.

  IRS 3. Partiler Aracılığıyla Bilgi Toplayabiliyor

  Retting yaptığı açıklamasında “Bu bilgileri toplayabilme otoritemize ilişkin Kongre’den açık bir talimat gelmesi oldukça kritik” sözlerini dile getirdi. Charles Retting oturum konuşmasında Vergi Dairesi olarak kripto para konusunda sık sık zorluk yaşadıklarını ifade etti.

  Joe Biden yönetiminin sunduğu önergede, 10 bin dolar ve üzerinde kripto para işlemi yapan kişiler ve işlemleri hakkında bildiride bulunulması önerilmişti. Charles Retting ise “birçok kripto paranın radara yakalanmayacak biçimde tasarlandığını” belirtti. IRS mevcut sistemde, 3. partiler aracılığıyla kullanıcı bilgilerine ulaşabildiklerini söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle