Kripto Para

2022’de 2 milyon ETH yok edilebilir!

  Lider altcoin Ethereum’un (ETH) arzından dolayı deflasyonist bir varlık olmasına biraz daha zaman var gibi görünüyor. Ancak EIP-1559 güncellemesi sonrasında ciddi bir enflasyon düşüşü yaşandığı görülüyor.  ETH yakma işlemleri ile birlikte önümüzdeki yıl 1,8 milyon adet ETH imha edilebilir. Bu da ETH’nin deflasyonist yönünü güçlendirebilir.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) yukarı yönlü ataklarıyla hareketlendi. Bitcoin 45 bin doların üzerini test etmeye başlarken, Ethereum da 3 bin 100 dolar seviyesinin üzerini test etmeye başladı. BTC ve ETH’de görülen pozitif hareketlilik altcoin piyasasını da benzer şekilde etkiledi. En büyük 2 kripto varlığın yukarı yönlü hareket etmesinde ise çeşitli etkenler rol aldı. Ethereum kanadında bu pozitif yönlü hareketin faktörleri arasında ETH ağındaki EIP-1559 güncellemesinin olduğu düşünülüyor.

  Güncelleme Sonrası 18 Bin Ethereum Yakıldı

  ETH ağında yapılan EIP-1559 güncellemesi, uzun bir süredir beklenen bir güncellemeydi. Ethereum’un 2.0 versiyonuna geçişteki son güncelleme basamağı olan Londra güncellemesinin tamamlanmasıyla birlikte ETH fiyatı da bu duruma hızlı tepki verdi. Ancak güncelleme sadece ETH fiyatı üzerinde etkisini göstermedi. Güncelleme ile birlikte artık 60 saniyede 10,55 adet ETH yakılmaya başladı. Bu da güncellemenin tamamlanmasından bu yana 18 bin adet ETH yakıldığı anlamına geliyor.

  2015’te, Şimdiki Kadar ETH Yakılsaydı Ne Olurdu?

  Ethereum’un deflasyonist bir varlık olma yolunda önemli bir etken olan yakma işlemlerinde, ilerleyen dönemlerde ne kadar ETH yakılacağına ilişkin bir hesaplama yapıldı. Bu konu üzerinde araştırma yapan gazeteciler, yakılmış olabilecek potansiyel Ethereum miktarını hesaplamak için bir hesaplama yöntemi kullandı.

  Gazeteciler, 2015 yılında faaliyete geçen ETH ana ağında EIP-1559 ücret mekanizmasını denedi. Bu hesaba göre yakılan ETH miktarı 2,6 milyon token’a denk gelecekti. ETH fiyatının istikrarlı bir şekilde 3 bin dolar olduğu kabul edilen bu hesaba göre, söz konusu dönemde 8 milyar dolarlık Ethereum yakılabileceği ortaya çıktı.

  2022’de ETH Enflasyon Oranı Ne Olacak?

  Hesaplamalara göre şu an dolaşımdaki ETH arzı yılda 4,8 milyon artış gösteriyor. Bu artış miktarında enflasyon oranı %4,39’a denk geliyor. EIP-1559 güncellemesinden sonra ETH ağ düzenlemeleri kademeli olarak azaltılacak. Bununla birlikte %38’lik bir ihraç düşüşü gerçekleşecek. Bu da 2022 yılında Ethereum için %2,73 oranında bir enflasyon oranının görüleceğine işaret ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle