Kripto Para

ABD’de kripto tanınma oranı artıyor! 5 yılda büyük değişim

  Uluslararası Ödemeler Bankası Para ve Ödemeler Dairesi, kripto paralar ile ilgili bir çalışmasının raporlarını yayınladı. Rapora göre, kripto paralardaki güncel trend devam ettikçe, ABD’de 1-2 yıl içinde herkes en az bir kripto parayı bilecek, tanıyor hale gelecek.

  Kripto para piyasalarının temeli 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından atıldı. Nakamoto o tarihte Bitcoin’i (BTC) piyasaya sürdü, ardından birçok altcoin piyasaya sürüldü ve kripto para piyasaları oluşmaya başladı. 2021 yılına gelindiğinde toplam kripto para sayısı 8 binin üzerine çıktı. 12 yıllık süreçte bu muhteşem ilgi artışının en büyük bölümü 2021 yılında gerçekleşti. 2021 yılında kripto paralar, birçok etkenin bir araya gelmesi ile birlikte artık ana akımda yer almaya başladı. Kripto paralara karşı 2021’de oluşan bu ilgi ve talep azalmamaya devam ederse, gelecekte neler olacağı merak uyandırıyor.

  Trend Bozulmazsa 1-2 Yıl İçinde Tüm ABD’liler En Az 1 Kripto Parayı Tanıyacak

  Uluslararası Ödemeler Bankası Para ve Ödemeler Dairesi, tam da kripto paralarda bu konuyla ilgili bir anket çalışması düzenledi. Kuruluşun çalışma raporlarına göre dünyadaki kripto para trendi bu şekilde devam ederse, 1-2 yıl içinde ABD’deki herkes en az 1 kripto parayı biliyor, tanıyor olacak. Raphael Auer ve David Tercero Lucas tarafından yapılan araştırma çalışmasında, ABD’deki kripto para yatırımlarının sosyoekonomik altyapısı incelendi. Sonuçlar, bu incelemenin üzerine ortaya koyuldu.

  2014’te Yüzde 40, 2019’da Yüzde 70

  Benzer çalışmalar daha önce de yapılmıştı ve 2014 yılında ABD vatandaşlarının %40’ı, en az bir kripto paraya aşina olduğunu belirtmişti. Aynı çalışmanın 2019 versiyonunda ise bu oran %70’e çıktı. Eğer bu artış trendi devam ederse Auer ve Lucas, 1-2 yıl içinde yetişkin ABD vatandaşlarının %100’ünün en az bir kripto paraya aşina olacağını öne sürdü. Öte yandan rapora göre 2019’da kripto para tanıma oranı %70’ken, kripto para kullanım oranı ise sadece %1,4 seviyesindeydi.

  Raporda yer verilen bulgular arasında en dikkat çekenlerden biri de banka kartı sahibi ya da mobil bankacılık uygulaması kullananların, kripto para yatırımı yapmaya daha meyilli olduklarını gösteriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle