Kripto Para

Ripple merkez bankaları ile anlaşabilir!

  RMİT Üniversitesi, CPA Austrilai için CBDC’ler ile ilgili rapor hazırladı. Rapor CBDC çalışmaları için XRP’nin uygun kripto para birimi olabileceğine yönelik ifadeler yer aldı. Bitcoin ve Ethereum’un da değerlendirildiği raporda Ripple platformuna yönelik açıklamalar dikkat çekti.

  Muhasebe kurumu CPA Australia, son dönemde merkez bankalarının artan CBDC uygulamalarına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Merkez bankalarının CBDC uygulamaları ile entegrasyonu sağlanabilecek kripto paralarla ilgili yeni bir rapor gündeme geldi. RMİT Üniversitesi tarafından CPA Australia için hazırlanan raporda Ripple platformu ile ilgili olumlu ifadeler yer aldı.

  CPA Australia için hazırlanan raporda Bitcoin, Ethereum ve Ripple ile ilgili değerlendirmeler yer aldı. Kurum Bitcoin ve Ethereum’un CBDC’ler için riskli olduğunu ancak Ripple platformunun bu çalışmalara öncülük edebileceğini belirtti.

  CBDC konusunda Bitcoin ve Ethereum Endişe Yaratıyor

  Kripto para birimlerinin CBDC’ler olarak uygulanabilirliği konusunda Bitcoin hakkında olumsuz değerlendirmeler yapıldı. Bitcoin son dönemlerde fiyat yükselişi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bununla beraber raporda Bitcoin’in yaşadığı fiyat dalgalanmalarının CBDC olarak uygulanması noktasında endişe yarattığı kaydedildi. Bitcoin’in dalgalanmalarının ödeme biçimi ya da yatırım amacı ile kullanılma noktasında endişe yarattığı belirtildi. Raporda bu durumun CBDC olarak kullanılması ile ilgili de olumsuz bir algı yarattığı belirtildi.

  Ethereum hakkında da Bitcoin’e benzer yorumlar yer aldı. Bitcoin’in fiyat dalgalanmalarından en çok etkilenen kripto para Ethereum oluyor. Raporda Ethereum ile Bitcoin arasında en önemli farkın Ethereum’un akıllı sözleşmeler yapması olduğu belirtildi. Ağ üzerinde çeşitli para ve ödemelerin uygulanabilmesi Ethereum yatırımcıları için avantaj sağlıyor. Ancak bu özelliklerin CBDC olarak uygulanması için yeterli olmadığına yönelik öngörü var. Bununla beraber Bitcoin ve Ethereum’un merkeziyetsiz yapısı da merkez bankaları için risk oluşturuyor.

  XRP’nin merkezi yapısı CBDC’ler için güven verici

  RMİT Üniversitesi hazırladığı raporda Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak XRP’nin merkeziyetsiz yapıda olmadığını ve bu nedenle CBDC’ler için uygun kripto para olabileceğini belirtti. Bankaların Ripple platformuna güvendiğinin de belirtildiği raporda XRP’nin CBDC olarak uygulanma kapasitesine sahip olduğu kaydedildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle