Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 7 – 13 Nisan 2021

  Kripto para piyasasının toplam değerinin yeni rekorlara koştuğu haftada pek çok altcoin fiyatında da önemli değişimler meydana geldi. BTC ve ETH dışında kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği altcoin fiyatlarında yaşanan değişimler yatırımcıların kazançlarını etkiledi. 

  Sert düzeltme hareketi ile başlayan haftada 7 – 13 Nisan tarihleri arasında önde gelen altcoin projelerinde yaşanan değişimleri özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  7 Nisan Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında altcoinlerin hemen hemen hepsinde 7 Nisan Çarşamba gününde sert düzeltme hareketi görüldü. Pek çok kripto para yatırımcısı yaşanan düşüş karşısında panik satışları yaparken, kripto para piyasasının toplam değerinde de gerileme oldu. Önceki haftadan boğa rallisini sürdüren altcoinlerdeki bu sert düşüşü yorumlayan uzmanlar, satış baskısının artmasına dikkat çekti. Önde gelen altcoin projeleri arasında Binance Coin (BNB) fiyatında yüzde 6.76 oranında kayıp yaşandı.

  Önceki haftaların en çok kazandıranları arasında yer alan Cardano (ADA), Polkadot (DOT) ve VeChain (VET) fiyatlarındaki düşüşler de buna paralel seviyede kaldı. Ancak günün en sert düşüşlerinden biri Ripple (XRP) fiyatında meydana geldi. Son dönemde Ripple ile SEC arasındaki davadan olumlu sonuçlar alan şirketin yerel kripto para birimi hızlı büyüme göstermişti. Ancak 7 Nisan gününde yaşanan sert düzeltme hareketi XRP fiyatında çakılma meydana getirdi ve kripto para gün içinde yüzde 16 oranında kayıp yaşadı. 

  8 Nisan Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Ripple ile SEC arasında yaşanan davadan olumlu haberlerin gelmesi ve buna paralel olarak altcoin yatırımcılarının XRP talebinin artması piyasada hareketli bir süreç yaşattı. Son dönemde oldukça volatil bir seyir izleyen XRP fiyatı, sert düşüşün bir sonraki gününde yani 8 Nisan Perşembe gününde kayıplarını telafi etmeyi başardı. Gün içinde yüzde 15.51 oranında yükseliş gösteren XRP kısa sürede toparlamasıyla yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 

  XRP fiyatının bu seviyede yükselmesi altcoin yatırımlarının ezberlerini bozmaya başladı. Önceki haftaların en çok kazandıran coinlerinden Cardano (ADA) biraz toparlanma gösterse de konsolidasyon sürecine yani yatay grafik çizmeye devam etti. Günün en çok kazandıran altcoinleri arasında Binance Coin (BNB) ile VeChain (VET) öne çıktı. Kripto para uzmanları BNB fiyatındaki yükselişin arkasındaki temel sebebi olarak ağ üzerinde BNB yakımı sürecinin başarılı şekilde devam etmesini gösterdi. BNB fiyatı gün içinde yüzde 11.25 oranında değer kazanarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. 

  9 Nisan Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Toronto merkezli mortgage komisyonculuğu firması Matrix Mortgage Global, BitPay’in yardımıyla dijital varlıklarla ödeme yapılmasına izin vereceğini duyurdu. Bu açıklama kripto para sektöründe olumlu karşılanırken, şirketin XRP ve Bitcoin Cash’i kabul edeceğini duyurması da dikkat çekti. Ancak XRP 9 Nisan Cuma gününde beklenen yükselişinin aksi yönde hareket etti ve yüzde 3.66 oranında kayıp yaşadı. Kripto para uzmanları buna rağmen XRP boğa rallisinin devam edeceğini belirtti. 

  Binance Coin (BNB) fiyatındaki yükseliş hareketinin devam etmesi yatırımcıları sevindirdi. BNB fiyatı gün içinde yüzde 8.57 oranında artış yaşayarak tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu geliştirdi. Kripto para analistleri, BNB yakım etkinliğinin devam etmesi sebebiyle fiyatlardaki yükseliş trendinin de uzun bir süre devam edeceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Son dönemin önde gelen kripto para birimlerinden Polkadot (DOT) ise yatay seyrine devam ederek kazanç ve kayıplarını dengelemeye başladı.  

  10 Nisan Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında altcoin yatırımcıları haberi yanlış anlayınca Bitcoin Gold (BTG) fiyatı adeta uçuşa geçti. 2017 yılında çatallanma işlemi ile oluşan Bitcoin Gold haftalık performansıyla da göz doldurdu. BTG Pactual tarafından oluşturulan Bitcoin fonu, Winklevoss ikizlerinin Gemini borsası üzerinde saklama hizmetine başladı. Brezilya'nın en büyük yatırım bankası BTG değerini paylaşınca yatırımcılar, Bitcoin yerine Bitcoin Gold satın alınca büyük bir talep dalgası ortaya çıktı. 

  Popüler altcoinlerde ise günün en yüksek kazancı XRP yatırımcılarına geldi. Bitstamp kripto para borsasında XRP balinalarının hareketleri kripto paraya olan talebi arttırdı. Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre Ripple tarafından aktarılan XRP’lerin toplam miktarı 235 milyondan fazlaydı. Bu gelişmelerle birlikte popüler kripto para borsaları, XRP alım satım işlemlerini yeniden başlatmaları altcoin yatırımcılarının ilgisini çoğalttı. 10 Nisan Cumartesi gününde XRP fiyatı yüzde 34 oranında artarak yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 

  Günün öne çıkan kripto para projeleri arasında VeChain (VET) de yer aldı. Projenin arkasındaki isim VeChain Foundation, VeChainThor ağını kullanma maliyetinin bu yılın başından beri 24 kat yükseldiğini açıkladı. Ayrıca komitenin işlem ücretlerini düşürme kararı alması, VET talebini arttırdı. Altcoin yatırımcılarının dikkatini çeken VET fiyatı yüzde 13 yükselerek kendisine gösterilen talebe karşılık verdi. 

  11 Nisan Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para dünyasının önde gelen analistlerinden Crypto Capo’nun Bitcoin fiyatının düşüşünü bildikten sonra 50 bin dolarlık fiyat hedefini de tutturdu. Başarılı tahminleri ile öne çıkan ve kripto para topluluğunun yakından takip ettiği analist son olarak Cardano (ADA) fiyatına dikkat çekti. Popüler analist ADA fiyatında büyük bir yükseliş hareketi beklediğini söyledi. Öte yandan Cardano bu dönem içerisinde Shelley ana ağına geçme ve devamında Mary hard forkunu sorunsuz gerçekleştirme gibi önemli işleri tamamladı. Bu pozitif gelişmeler ADA fiyatında yeni bir ralli başlattı ve kademeli bir yükseliş ivmesi görüldü. 

  XRP fiyatındaki hızlı yükseliş bir miktar yavaşladı. Volatil geçen günün sonunda XRP fiyatında yüzde 1.41 oranında düzeltme görüldü. Günün en çok kazandıran kripto para projelerinden biri Binance Coin (BNB) oldu. BNB fiyatındaki yüzde 11.28 oranındaki değer artışı yatırımcıları sevindirdi. Bir başka kazandıran proje de Dogecoin (DOGE) olarak piyasaya yansıdı. Meme kripto para projesi olan Dogecoin fiyatı gün içinde yüzde 16.43 oranında yükselerek uzun zamandır suskuluğunu bozdu. 

  12 Nisan Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Ripple ve SEC arasındaki davadan gelen olumlu haberler XRP fiyatını yukarılara taşımaya devam etti. Ripple davada, SEC’in Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dahili belgelere erişim izni sağlayarak yeni bir zafer kazandı. Hem XRP topluluğunun desteği hem de davada Ripple lehine kaydedilen gelişmeler fiyatı ateşledi. Ancak XRP fiyatında 12 Nisan Pazartesi günü beklenen hızlı yükseliş sınırlı kaldı ve yüzde 8.32 değer artışı görüldü.

  Günün en çok kazandıran kripto para projesi ise uzun zamandır konsolide olan Uniswap (UNI) kripto para biriminden geldi. Altcoin yatırımcılarının cüzdanlarında yer verdiği ve borsanın yerel tokenı olan UNI fiyatı gün içinde yüzde 22.71 oranında yükseldi. 

  13 Nisan Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Günün en çok kazandıran kripto para birimlerinden olan XRP yüzde 22.38 oranında değer artışı ile yatırımcısını sevindirdi. Bu gelişmenin ardında kripto para sektöründe XRP’yi yeniden listeleyen İsviçreli kripto para borsası Lykke’nin ardından CoinGate borsasının da aynı kararı alması etkili oldu. SEC davasının Ripple lehine dönmeye başlaması XRP fiyatının rekor seviyelere ulaşmasına yol açtı. 

  Sektörün popüler analistlerinden Kaleo, Ripple ve Binance Coin’in hala yükseliş eğilimi içinde olduğunu ifade etti. Binance Smart Chain’in sunduğu avantajlar ve düşük işlem ücreti BNB fiyatının rekor kırmasını sağladı. Ancak BNB gün içinde yüzde 8 oranında sert bir düzeltme görerek panik satışlarının yaşanmasına yol açtı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle