Kripto Para

Ripple davasında mahkeme kararı! Son tarih 3 Eylül

  8 aydır süregelen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada mahkeme kritik bir karar verdi. Mahkeme kararına göre SEC’ye 3 Eylül tarihine kadar süre verildi. Bu süreçte SEC çalışanlarının geçmişteki kripto para işlemleri ortaya çıkabilir.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık tarihinde Ripple’a yönelik 1,3 milyar dolarlık dava açtı. Davada SEC, Ripple’ı menkul kıymet olduğunu iddia etti XRP’nin satışlarıyla suçladı. Ripple ise XRP’nin menkul kıymet olmadığını savundu ve son olarak mahkemeye konuya ilişkin bir argüman sundu. Ripple, SEC çalışanlarının 2013-2018 arası kripto para işlemlerini görmek istediğini mahkemeye iletti. Mahkeme 3 Eylül’e kadar SEC’ye süre tanıdı. SEC çalışanlarının olası bir XRP ticareti, davada Ripple’a çok büyük avantaj sağlayabilir.

  2013-2018 Arası SEC Çalışanları Kripto İşlemi Yaptı Mı?

  Geçtiğimiz hafta Ripple, davanın yargıcı Sarah Netburn’e bir mektup göndermişti. Ripple, bilindiği gibi SEC’nin 8 yıl boyunca kendilerini uyarmadığını ve 8 yıl aradan sonra XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ettiğini dile getirdi. Öte yandan SEC, Ocak 2018 dönemine kadar kendi kurum çalışanlarına kripto para işlemleri için hiçbir yasak ya da kısıtlama getirmemişti. Yani 2013-2018 yılları arasında SEC çalışanları XRP ile işlemler yapmış olabilir. Ripple da bu olası işlemleri görmek istiyor çünkü bu belgelerin davada kendilerini haklı çıkaracağını düşünüyor.

  Süreç Ripple Lehine Dönebilir

  Davayı yakından takip eden avukatlardan biri olan James Filan, konuya ilişkin olarak Twitter’dan yakın zamanda bir açıklamada bulundu. Filan, açıklamasında Ripple’ın XRP alan SEC çalışanlarıyla ilgili bir talebinin olduğunu doğruladı. SEC personellerinin olası XRP alım-satımları, davada Ripple’ın lehine bir süreç ortaya çıkarabilir. Ripple avukatları süreci kendi lehlerine çevirmek için SEC’yi köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.

  Ripple, SEC Çalışanlarının Tüm Kripto İşlemlerini Görmek İstiyor

  Söz konusu talep Cuma günü Ripple kanadından geldi. Ripple avukatları, ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne sunduğu talebinde, SEC’nin kripto paralar konusunda net politikalar üretemediğini savunuyor. Bu nedenle 3 Eylül’e kadar SEC’den gelecek olan yanıtla ya da bu yanıta göre Ripple kanadı elini daha fazla güçlendirebilir. Ayrıca Ripple, SEC’nin sadece XRP işlemlerini değil, tüm kripto para işlemlerini görmek istiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle