Kripto Para

SEC-Ripple davası gazetelere taşındı, tartışma alevlendi!

  Aralık 2020’de başlayan ve hala nihai bir sonuca bağlanmayan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada, savaş mahkeme salonlarından çıkıp köşe yazılarına taşındı. Ripple Hukuk Danışmanı Stuart Alderoty, SEC Başkanı Gary Gensler’in son yazısına sert bir dille yanıt verdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlingohuse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık “kayıtsız menkul kıymet satışı” davası açtı. SEC’ye göre Ripple’ın 2013 yılından bu yana yaptığı XRP satışları, “XRP’nin menkul kıymet olması” gerekçesi ile suç teşkil ediyordu. Ripple ise XRP’nin menkul kıymet olmadığını, öyle olsa bile SEC’nin 8 yıl boyunca bu konuda kendilerini uyarmadığını öne sürüyordu. Aralık 2020’de başlayan ve zaman zaman her iki tarafın lehine de kararların çıktığı dava mahkeme salonlarından köşe yazılarına taşındı.

  SEC Başkanı Gary Gensler’e Yanıt Geldi

  SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz hafta Wall Street Journal gibi oldukça prestijli bir gazetede bir yazı yazmıştı. Gensler söz konusu yazısında, SEC’nin kripto paralara bakış açısının diğer piyasalara bakış açısından farklı olmadığını belirtmişti. Ancak Gensler’in 2021’de SEC’nin başına gelmesiyle kriptolara karşı negatif bir tutum sergilediği de biliniyordu. Nitekim Gensler, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada da Bitcoin (BTC) haricindeki neredeyse tüm kripto paraların ve token’ların kendilerine göre menkul kıymet sayılması gerektiğini söylemişti. Gensler’in WSJ’deki yazısına Ripple Hukuk Danışmanı Stuart Alderoty’den, aynı gazetede bir yazıyla yanıt geldi.

  Ripple Hukuk Danışmanından Sert Eleştiri

  Alderoty, WSJ’de Gensler’e cevap niteliğinde bir yazı kaleme aldı ve SEC’yi sert bir dille eleştirdi. SEC hakkında yazan Alderoty, söz konusu yazısında şu ifadeleri kullandı:

  “Bizim ihtiyacımız olan kripto paralarda açık ve net regülasyonlardır, SEC’nin kripto endüstrisinin içindeki 40 milyon Amerikalının çıkarları yerine kendi çöplüğünü korumasına ihtiyacımız yok!”

  Gensler, Kriptoları SEC’nin Kontrol Etmesi Gerektiğini Düşünüyor

  Bilindiği üzere ABD’de SEC ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) arasında kripto para alanını kontrol eden kurum olmak üzere bir mücadele yaşanıyor. Gensler de geçen haftaki WSJ yazısında, kriptoları kontrol eden kurumun SEC olması gerektiğini yazmıştı. Stuart Alderoty de bu noktada, Gensler’in bu açıklamalarına gönderme yaparak eleştirilerini dile getirmiş oldu. ABD’de hala kripto para endüstrisini kontrol eden kurumun SEC mi yoksa CFTC mi olduğu belli değil ancak daha baskın görünen tarafın SEC olduğu biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle