Kripto Para

IMF, kripto ve hisse senedi korelasyonu konusunda uyardı

  Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri, kripto para birimleri ile hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyonun, finansal istikrar konusunda bir risk oluşturabileceğine ilişkin bir uyarı yaptı. Yetkililer, bu kapsamda küresel anlamda düzenleyici bir çerçeve çağrısında bulundu.

  Mart 2020 döneminde küresel anlamda etkisini gösteren Covid-19 salgını ile birlikte küresel enflasyon artışı yaşandı. Enflasyondan korunmak isteyen yatırımcılar ise 2020 yılında kademeli olarak ve 2021 yılında da daha yoğun şekilde kripto para yatırımları yapmaya başladı. Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 3 yetkili isim, yatırımcıların portföylerine risk varlıkları ekledikçe, kripto para birimlerinin giderek hisse senetlerini yansıtmaya başladığını ifade eden bir uyarıda bulundu. Yetkili isimlere göre bu durum ilerleyen zamanlarda çeşitli sorunlara yol açabilir.

  IMF Yetkilileri Tarafından Yapılan Açıklama

  IMF tarafından yayınlanan blog gönderisinde 3 IMF ekonomisti bir çağrıda bulundu. IMF adına Adrian Tobias, Tara Iyer ve Mahvash S. Qureshi isimleri, kripto para birimlerinin gittikçe hisse senetlerini yansıttığını ifade etti ve bu konuya ilişkin olarak risklerin azaltılması için küresel düzenleyici çerçevesi hazırlanması için bir çağrıda bulundu. IMF yetkilileri, kripto varlıklar ve hisse senetleri arasında görülen korelasyon ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto ve hisse senedi piyasaları arasındaki büyük ölçüde ortak hareket ve yayılmalar, iki varlık sınıfı arasında finansal piyasaları istikrarsız hale getirebilecek şokların iletilmesi riskini oluşturabilecek, artan bir birbirine bağlılığı işaret ediyor.”

  Korelasyon Katsayıları Ne Anlama Geliyor?

  Kripto varlık odaklı bir şirket olan Kaiko tarafından yakın tarihlerde yayınlanan bir raporda, Bitcoin (BTC) fiyatı ile S&P 500 hisse senedi endeksi arasındaki korelasyon katsayısı 0,61 seviyesinde sabitlendi. Öte yandan raporda Bitcoin fiyatı ile Nasdaq borsası arasındaki korelasyon katsayısı ise 0,58 seviyesindeydi. Korelasyon katsayıları -1 ile 1 seviyeleri arasında belirlenir. Değer 1’e yaklaştıkça, söz konusu iki varlık birbirine daha yakın hareket ediyor demektir. Öte yandan değer -1’e yaklaştıkça, varlıkların birbirlerinden uzaklaştıkları anlaşılır.

  Korelasyon Yalnızca ABD Hisse Senedi Piyasalarında Değil

  IMF yetkilileri, işaret ettikleri korelasyonun yalnızca ABD hisse senedi piyasalarında değil, aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine de yansıdığını ifade ediyor. 3 yetkili isim tarafından sunulan raporda, Bitcoin ile MSCI yükselen piyasalar endeksi arasındaki 2020 – 2021 korelasyonu bir öncekinden 17 kat artış ile 0,34 olarak belirlendi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle