Kripto Para

Ripple danışmanı SEC davası için bitiş tarihini verdi

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple Labs arasındaki dava 1,5 yıldır devam ediyor. Davanın ne zaman biteceğine ilişkin çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye devam ederken, Ripple Labs danışmanı Stuart Alderoty, bu davanın önümüzdeki yıl bitebileceğini söyledi.

  Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine “kayıtsız menkul kıymet satışı” gerekçesi ile 22 Aralık 2020’de 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, Ripple’ın ve yöneticilerin, 2013 yılından itibaren yaptığı XRP satışlarının yasa dışı olduğunu iddia etti. Zira SEC’ye göre XRP bir menkul kıymet ve kayıtsız şekilde yapılan satışlar suç teşkil ediyor. Ancak Ripple kanadı, 2013’ten bu yana kendilerini hiçbir şekilde uyarmayan SEC’nin haksız olduğunu ve XRP’nin de menkul kıymet olmadığını savunuyor. Dava yaklaşık 1,5 yıldır nihai sonuca varamadı.

  Ripple Danışmanı Davanın Bitiş Tarihi ile İlgili Konuştu

  Davanın açıldığı ilk dönemlerde birçok kişi davanın birkaç ay içinde sonlanabileceğini belirtiyordu. Ancak süreç uzadıkça uzadı ve davada artık neredeyse 1,5 yıl geride kaldı. Mahkeme dava sürecinde her iki taraf adına da zaman zaman lehte kararlar verirken, son dönemlerde Ripple lehine çok daha fazla karar açıklandı. Buna rağmen davanın nihai olarak ne zaman sonuçlanacağı bilinmiyor. Ripple Labs danışmanı Stuart Alderoty, kripto para topluluklarının merakla beklediği bu davanın önümüzdeki yıl bitebileceğini dile getirdi.

  Stuart Alderoty’nin Açıklamaları

  Konuya ilişkin olarak kendi Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Alderoty, davanın ilerleyişini takip eden herkese teşekkür etti. Ripple danışmanı ayrıca Ripple’ın ve davaya bakan mahkemenin yoğun şekilde çalıştığını ve bu nedenle de dava ile ilgili nihai kararın 2023 yılında elde edilmesi yönünde beklenti oluştuğunu ifade etti. Alderoty açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Şimdiye kadar davayı takip eden herkese teşekkür ederim. SEC’nin geciktirmek için elinden gelen her şeyi yapmasına rağmen, Ripple’ın davayı mümkün olan en kısa sürede çözmek için çabaladığını “ve mahkemenin çok çalıştığını) bilmelisiniz.

  Şu an için 2023’te bir karar çıkacak gibi görünüyor ve her geçen gün, esasen SEC tarafından yapılan bir rug pull’un kurbanı olan ABD vatandaşlarına zarar veriyor. Davanın açıldığı gün 15 milyar dolarlık XRP piyasa değeri yok edildi ve SEC korumayı iddia ettiği insanlara zarar verdi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle