Kripto Para

Nasdaq düşerse kriptolar da düşer mi? Novogratz açıkladı

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde ciddi ve uzun soluklu bir düşüş eğilimi görülüyor. Benzer bir düşüş eğiliminin, teknoloji hisselerinde de görülüyor olması, iki sektör arasındaki korelasyona işaret ediyor. Bu konuda tartışmalar devam ederken ünlü fon yöneticisi Mike Novogratz, teknoloji hisselerindeki düşüşün devam edeceğini öne sürdü.

  Kripto para piyasaları, 2021 yıllında ciddi bir ralli içerisinde çok geniş sınırlara ulaştı. Kripto paraların sınırlarını çok geniş şekilde yayması, varlıkların da ciddi değer artışları yaşamasını sağladı. Yıl içinde inişli çıkışlı grafikler görülse de genel anlamda 2021 yılı kripto paralar için çok verimli şekilde geçti. Kasım 2021 döneminde Bitcoin’in (BTC) 69 bin dolar ile ATH belirlemesi, piyasa genelinin de en yüksek seviyelere aynı dönemde çıkmasını sağladı. Ancak kripto para piyasaları, Kasım 2021’de görülen yükselişlerden sonra uzun soluklu bir düşüş eğilimine geçiş yaptı.

  Kripto Paralar ve Teknoloji Hisseleri

  Kripto paralar bir süredir düşüş eğiliminde ve bu düşüşlerin arkasında birçok farklı etkenin olduğu tahmin ediliyor. Ancak bununla birlikte, kripto paralardaki düşüşlere çok benzer düşüşlerin, benzer süreçlerde teknoloji hisselerinde de yaşandığı dikkat çekiyor. Bu da teknoloji hisseleri ile kripto paraların bir korelasyon içinde olduğuna dair tartışmaların gündeme gelmesine neden oluyor. Bu alandaki tartışmalar devam ederken, Galaxsy Digital’in kurucusu ve CEO’su Mark Novogratz, teknoloji hisselerindeki düşüşlerin devam edeceğini öngördüğünü belirterek dikkat çekti.

  “Korelasyon Zamanla Ortadan Kalkacak”

  Dünyanın en büyük teknoloji borsası olarak kabul gören, Coinbase borsasının da halka arz olduğu Nasdaq borsası, birkaç gün önce son 2 yılın en kötü gününü geçirmişti. Nasdaq 100 endeksi bu süreçte %5 oranında düşmüştü ve bu düşüş, Haziran 2020'den bu yana görülen en büyük düşüş olarak kaydedilmişti. Piyasada yaşanan bu büyük satış dalgası sonrasında Novogratz, CNBC’ye konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ünlü CEO, teknoloji hisseleri ile kripto paralar arasındaki korelasyonun zamanla ortadan kalkacağını savundu.

  Novogratz’a Göre Geri Çekilmeler Devam Edecek

  Novogratz yaptığı açıklamasında, Nasdaq’ın %3 gibi bir oranda düşüş kaydettiği sırada kripto paraların geçtiğimiz yıl olduğu gibi %9 gibi bir oranda düşmediğini de korelasyonun ortadan kalkacağı fikrine örnek olarak gösterdi. CEO ayrıca kısa vadede teknoloji hisselerinde geri çekilmelerin devam edebileceğini düşündüğünü de dile getirdi. Novogratz’a göre Nasdaq önümüzdeki günlerde 12000 ve hatta 10000’e kadar geri çekilebilir. Bu olası senaryonun yaşanması durumunda kripto para piyasasının nasıl bir tepki vereceği ise merak konusu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle