Kripto Para

Ripple baş avukatı SEC davasının detaylarını anlattı!

  Hukuksal anlamda çok ciddi bir geçmişin ardından Ripple’ın baş avukatı olan Stuart Alderoty, Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davaya ilişkin konuştu. Alderoty dava hakkında detay bilgiler de paylaştı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu ileri sürdü ve geçmişe dönük XRP satışlarının suç teşkil ettiğini iddia etti. Ancak Ripple buna çeşitli argümanlar ile karşı çıktı ve dava Aralık ayından bu yana devam ediyor. Dava henüz sonuçlanmış değil ancak davadan bugüne kadar daha çok lehine karar çıkan taraf Ripple oldu.

  Kariyer anlamında hukuk alanında birçok akademik başarı da sağlamış olan, ardından finans sektöründe çeşitli kurumlara hizmet veren ünlü Avukat Stuart Alderoty, son olarak soluğu Ripple’da aldı. Ripple’ın baş avukatı olan Alderoty, SEC ile Ripple arasındaki davanın detaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Protocol’e konuşan Alderoty, davanın boyutunun piyasayı nasıl etkileyebileceği üzerine fikirlerini belirtti.

  Alderoty’ye Göre Dava Piyasayı Yüzde 40 Etkileyebilir

  SEC, Ripple’a XRP iddiasında ve suçlamasında 1,3 milyar dolarlık dava açtı. Ancak Alderoty, trilyon doları aşan kripto para piyasasının bu davanın sonucundan %40 oranında etkilenebileceğini iler sürdü. Davanın olası etkisini buradan yola çıkarak dile getiren Alderoty, bu konuyla ilgili olarak tek sorumluyu da SEC’nin eski yetkililerinin oluşturduğu kafa karışıklığı olarak işaret etti. Stuart Alderoty, XRP’nin Ripple’a SEC bildirimi olmadan aktarılmasının, SEC’nin ifşa ve koruma yasalarını ihlal etmediğini dile getirdi.

  Stuart Alderoty, Tam Zafere Kadar Mücadeleye Devam Edeceklerini Söyledi

  SEC ile Ripple arasındaki davaya Yargıç Sarah Netburn bakıyor. Netburn’ün vereceği peş peşe kararlar ile Ripple zafer elde etmiş gibi görünüyor olsa da Ripple’ın önünde hala bazı engeller bulunuyor. Alderoty, davadan daha büyük başarılar elde etmek için mücadeleyi hiç bırakmayacaklarını dile getirdi.

  Coinbase konusuna da değinen Alderoty, Coinbase borsasının davanın ilk zamanlarında çifte standart uyguladığını dile getirdi. Coinbase borsası, SEC’nin Ripple’a dava açmasından bir süre sonra XRP’yi listelemeyi bırakmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle