Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 20 – 26 Temmuz 2021

  Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında uzun zamandır beklenen yükseliş hareketleri nihayet geride kalan 7 gün içinde etkisini göstermeye başladı. Altcoin yatırımcılarının bir numaralı projesi olan Ethereum, aralıksız yükseliş hareketine başlayarak yatırımcılarını sevindirdi. Kripto para piyasasının genelinde yükseliş trendi yaratan haberlerin etkisiyle ETH fiyatında da yeniden dikkat çekici seviyelere ulaşıldı.

  20 Temmuz ve 26 Temmuz tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeler ile önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  20 Temmuz Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta başından beri düzeltme gören Ethereum fiyatı, uzmanların dip seviye olarak adlandırdığı bölgelere kadar geri çekildi. En büyük ikinci kripto para birimi 20 Temmuz Salı gününde yüzde 1.76 oranında düşüşle 1.786 dolardan kapanışı yaptı. Kripto para analistleri ETH fiyatının yükselişe geçebileceği konusunda bazı uyarılarda bulundu

  ETH yatırımcılarını heyecanlandıran ve içerisinde kurucu ortaklarından Vitalik Buterin’in de yer aldığı “Ethereum: Infinite Garden” filminin hazırlıkları başladı. Fon toplama aşamasında olan film için beklentinin üzerinde ETH havuzu oluştu. Proje, 750 ETH’lik hedefi geçerek 1035 ETH toplamayı başardı. Böylelikle, Ethereum’un filmi için 2 milyon dolar değerinde ETH elde edilmiş oldu.

  Paris’teki EthCC’de konuşan Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, sosyal medyayı botlardan ve sahte haberlerden kurtarmak gibi blok zincirinin finans dışı kullanımlarına değindi. Buterin, birincil örnek olarak sosyal medyayı kullanarak Ethereum’un toplumun diğer sektörleri üzerinde bir etki yaratma potansiyelinden bahsetti.

  21 Temmuz Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde yaşanan yükseliş trendi Ethereum fiyatına da olumlu yansıdı. Lider altcoinin fiyatı hızlı yükseliş kaydederken son zamanlarda bu kadar sert bir ivme yapmamıştı. ETH fiyatı çarşamba gününde yüzde 11.67 oranında artarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. Popüler borsalarda gün içinde 2 bin doların üzerine kadar çıkan ETH fiyatı bir miktar satışla karşılaşınca 1.994 dolardan kapanışı yaptı. 

  Elon Musk’ın dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’a sahip olduğuna dair raporların ortaya çıkması hızlı yükselişi başlatan faktör oldu. The B Word etkinliğinde konuşan Elon Musk, SpaceX şirketinin de ETH satın aldığını açıkladı ve kripto para piyasasında yükseliş hareketini başlattı. 

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, katıldığı Dünya Blockchain Konferansı’nda “birleştirme” adı verilen süreçten söz etti. Ethereum ağı, üzerindeki her şeyin ETH 2.0 blockchain‘ine taşınacağını için birkaç güncelleme yaşadı.. Buterin’e göre Ethereum 2.0’a tam olarak geçiş tarihi belki 6 sonra gerçekleşecek.

  22 Temmuz Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Çarşamba günü gerçekleşen sert yükseliş sonrası ETH fiyatının düzeltme yapabileceği beklentisi boşa çıktı. Kripto para piyasasındaki olumlu hava devam ettiği için Ethereum fiyatı da yüzde 1.51 oranında değerini arttırmayı başardı. ETH fiyatı 2.024 dolar seviyesinden fiyatlanarak uzun zaman sonra yine 2 bin dolarlık barajı aştı.

  Blokzinciri veri firması Santiment, son zamanlarda cüzdan etkinliği açısından sürekli güç gösteren beş Ethereum tabanlı (ERC-20) altcoinleri sıraladı. Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği bu altcoinler ETH yatırımcılarının da listesinde yer alıyor. 

  ABD’nin Washington eyaletinde ikamet eden bir çift, 3 bin ETH içeren kripto cüzdanlarına erişemediğini iddia etti. Bu tutar an itibarıyla 6 milyon dolardan fazlasına tekabül ediyor. Aile, cüzdana erişmelerini sağlayan JSON dosyasının hiçbir zaman indirilmediğini ve bu nedenle 6 milyon dolara erişimlerinin olmadığını öne sürdü. 

  23 Temmuz Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Giderek artan satış baskısına rağmen ETH fiyatındaki yükseliş 23 Temmuz Cuma gününde devam etti. Kripto para basınına yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle destek bulan ETH fiyatı gün içinde yüzde 5’e yakın oranda yükselerek 2.123 dolardan işlem gördü

  Ethereum’un güncel fiyatından hesaplandığında Purpose Ethereum ETF’te tutulan toplam varlık 133,9 milyon dolara yükseldi. Purpose Ethereum ETF, bireysel ve kurumsal yatırımcılara güvenlik ve düzenleyici engeller hakkında endişelenmeden ETH ile etkileşime geçme şansı sunuyor.

  Ünlü kripto para analisti Lark Davis, Ethereum 2.0 yükseltmesine atıfta bulunarak, sözde “Üçlü Halving”in varlık için önemli bir ekonomik olay olacağını açıkladı. Tahminin arkasındaki matematiği özetleyen analist, şu anda Ethereum madencilerine ödenen günlük blok ödüllerinin 12.800 ETH olduğunu vurguladı. 

  24 Temmuz Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonlarında düşüş sinyalleri yakan ETH bu sefer yatırımcılarını şaşırttı. Kripto para piyasasındaki olumlu haberlerden destek alan lider altcoin fiyatında yüzde 1.33 oranında artış görüldü. 

  4 Ağustos’ta piyasaya sürülmesi planlandığı için Ethereum Londra yükseltmesine giderek az bir zaman kalması kripto para yatırımcılarını heyecanlandırıyor. Güncelleme, Ethereum’da PoS çağını başlatacak. Yükseltme ayrıca, yüksek işlem ücretlerini “sakinleştiren” ve Ethereum’u deflasyonist bir varlığa dönüştüren EIP1559’u da tanıtıyor.

  Mad Money programının sunucusu, eski bir Bitcoin boğası ve Ethereum taraftarı olan Jim Cramer, ETH hakkındaki yükseliş tahminlerini yineledi. Öte yandan ETH balinaların Ethereum’un son zamanlarda elde ettiği küçük kazanımlar neticesinde daha fazla birikim yapmaya başladı. 

  Kripto para analitik firması Santiment, 10.000 ila 1 milyon arasında Ethereum tutan adreslerin kümülatif olarak 60.5 milyon tokeni bulunduğunu açıkladı. Geride kalan altı gün içinde bu cüzdanlara 1.65 milyon Ethereum daha eklenmesi analistlerin dikkatinden kaçmadı. 

  25 Temmuz Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde ETH yatırımcılarını sevindiren gelişmeler yaşandı. Bir süredir yükseliş trendini koruyan en büyük ikinci kripto para birimi pazar gününde de yüzde 1.76 oranında artış gösterdi. Borsalardan gelen verilere göre ETH fiyatı 2.189 dolara çıkarak kapanışı tamamladı

  Ünlü kripto para yatırımcısı ve Real Vision şirketi CEO'su Raoul Pal, kripto para piyasasını değerlendirirken Ethereum için de en az 20 bin dolarlık fiyat beklediğini belirtti. Pal ayrıca yaklaşan “proof of stake” geçişinin de, Ethereum’u çok daha çevreci bir kripto para haline getireceğini, kurumsal yatırımcıdan büyük ilgi ve en az 20 bin dolarlık fiyat beklediğini söyledi.

  26 Temmuz Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftaya da yükseliş trendinde başlayan Ethereum fiyatındaki yükseliş hareketi azalsa da pozitif yönde olması yatırımcıları memnun etti. Gün içinde en yüksek seviye olarak 2.430 dolara kadar çıkmayı başaran ETH bu seviyelerde tutunamayınca bir miktar satış yedi. 26 Temmuz Pazartesi gününün kapanışını 2.229 dolardan yapan ETH yatırımcısını sevindirmeyi  sürdürdü. 

  Ünlü trader Brian Kelly, ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum için yükseliş tezini ortaya koydu. Kelly, hakkında çok konuşulan EIP 1559’u içeren yaklaşmakta olan “Londra” hard forkunun Ethereum’un para politikasını önemli ölçüde değiştireceği gerçeğine değindi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle