Kripto Para

SEC üyesinden kripto yorumu: DeFi’yi destekliyorum!

  Özellikle Ripple davasından sonra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasalarında çekinilen bir kurum haline geldi. Ancak SEC bünyesinde yer alan Hester Peirce, kripto para toplulukları tarafından sevilen bir isim. Peirce, DeFi’nin vaatlerinin arkasında olduğunu dile getirdi.

  Kripto para piyasalarında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), çekinilen ve hatta sevilmeyen bir kurum olarak ön plana çıkıyor. Zira SEC’nin daha önce bu alanda açmış olduğu davalar, davaların piyasaya etkisi gibi nedenler ile SEC’nin kripto para piyasasında böyle kötü bir şöhreti var. Özellikle son olarak Ripple’a karşı açılan dava, SEC’nin artık neredeyse tamamen istenmeyen bir kuruma dönüşmesine neden oldu. Ancak SEC üyesi Hester Peirce ise görüşler tam tersi yönde. Peirce hatta kripto toplulukları arasında “Kripto Anne” (Crypto Mom) olarak anılıyor.

  Hester Peirce’nin Açıklamaları

  SEC içerisindeki en açık sözlü ve en güvenilir kişi gözüyle bakılan Peirce 23 Haziran tarihinde bir röportaj gerçekleştirdi. Hester Peirce, söz konusu röportajda merkezsiz finans (DeFi) sektörünün arkasında olduğunu, bu alanı desteklediğini dile getirdi. Öte yandan Peirce, bir de ICO ile ilgili çalışması ile bütünleştirdiği uygulamaya yönelik yaklaşıma da karşı çıktığını ifade etti. Hester Pierce konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Bunun yaptırıma dayalı bir yaklaşım olmasını istemiyorum. DeFi içindeki belli konulara açıklık getirmemiz gerekiyor, bu kesinlikle atmamız gereken bir adım. Belirli olan, apaçık ortada olan şeyler var. Eğer gerçekten merkezi hale getirilmiş merkezsiz bir platformsanız, büyük ihtimalle menkul kıymetler yasaları sizin için de geçerli olacaktır.”

  DeFi Neyi Amaçlıyor, Peirce Tam Olarak Neye Destek Veriyor?

  ABD’de bu alandaki yasal düzenlemelerde, kripto para birimleri ile ilgili karmaşık ilişkiler var. Bir varlığa biçilen değeri belirleyen bir üçüncü taraf varlık olduğundan, ABD’deki düzenleyici yasalar o varlığın menkul kıymet olarak tanımlanacağını ifade ediyor. Kripto para birimleri ile ilgili karmaşıklık da bu noktada ortaya çıkıyor. DeFi ise genel anlamda üçüncü tarafları, taraflar arasındaki alışverişte saf dışı bırakmayı amaçlıyor. Hester Peirce’nin de destek verdiği konu aslında bu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle