Kripto Para

AB Parlamento üyesi BTC madenciliğinde sınırlama istiyor

  Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Üyesi Alman siyasetçi Sven Giegold, Funke Mediengruppe ile bir röportaj gerçekleştirdi. Giegold, söz konusu röportajda son günlerin en yoğun gündem maddelerinden biri olan Bitcoin (BTC) madenciliği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Giegold, röportajda BTC madenciliği için kullanılan enerji tüketimine sınırlama getirilmesini istedi.

  Kripto para piyasalarında son günlerde birçok gelişme piyasalarda deprem etkisi yarattı. Yaşanan sarsıntılarda en önemli rollerden birini ise Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk üstlendi. Musk, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında, Bitcoin (BTC) madenciliğine kullanılan enerjinin oluşturduğu çevre kirliliğine değindi. Musk, fosil yakıt tüketiminden dolayı BTC madenciliğinin çevre kirliliği oluşturduğunu, bu nedenle Tesla’nın BTC ile araç satışlarını askıya aldığını duyurdu. Bu duyuru, piyasalarda sert değer kayıplarına yol açtı.

  Sven Giegold’un Açıklamaları

  Piyasalarda Musk’ın açıklamaları ile daha sık şekilde gündeme gelen BTC madenciliği ve çevre kirliliği konusuna ilişkin bir açıklama da AB Parlamento üyesi Alman siyasetçi Sven Giegold’dan geldi. Funke Mediengruppe ile röportaj gerçekleştiren Giegold, BTC madenciliği ile kullanılan enerji miktarına sınırlama getirilmesini istedi. Giegold konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto para birimleri küçük birer sandbox oyunu gibiyken, herhangi bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmuyordu. Buna dahil olarak teknolojik unsurlara da bir yer açmak gerekiyordu. Fakat Bitcoin madenciliği gibi işlemler, ekolojik açıdan birer tehdit oluşturuyorsa, buna müdahale edilmesi gerekir.”

  Giegold AB Gündeminde BTC Madenciliğinin Yer Almasını İstiyor

  Birçok ünlü ismin dile getirdiği iddialara Giegold da katıldı. Giegold’a göre BTC’nin karbon izi küresel sera gazı emisyonlarının artmasına sebep oluyor. Bunun yanı sıra Giegold, Bitcoin’in Alman ekonomisine zarar verdiğini de düşünüyor. Giegold ayrıca BTC madenciliği konusunda bir düzenleme yapılması gerektiğini ve konunun AB gündeminde de yer alması gerektiğini düşünüyor.

  Giegold’a Göre Fosil Yakıtlar Bile BTC’den Daha Yararlı

  Avrupa fosil yakıtları yasaklarken, Giegold’a göre bu yakıtlar bile BTC’den daha yararlı. Giegold konuya ilişkin olarak “Bir araç bir kişiyi en azından A noktasından B noktasına götürebilir” sözlerini dile getirdi. Giegold Almanya’nın ekoloji yanlısı Yeşil Parti’nin bir üyesi. Bu nedenle onun dile getirdiği bu sözler aslında kimseyi şaşırtmadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle