Özgür Demirtaş'tan BTC yorumu: Fiyat baskılanıyor!

  Kripto para piyasası hakkında dikkat çekici yorum ve değerlendirmeler yapan ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, yeni bir flood paylaştı. Twitter üzerinden uzun açıklamalarda bulunan Demirtaş, Bitcoin fiyatının baskılandığına dikkat çekti…

  Son dönemde ekonomi dünyasının en çok öne çıkan isimlerinden biri olan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Twitter hesabından uzun bir flood paylaştı. Bu paylaşımında kripto para sektöründe yer alan kurumsal fonların çalışma prensibini anlattı. Grayscale fonuna ayrı bir parantez açan ekonomist, bu fonun Bitcoin fiyatı üzerindeki olası etkilerini değerlendirdi.

  Bitcoin fiyatının Grayscale fonu tarafından baskılandığını öne süren Prof. Dr. Özgür Demirtaş, bu baskılanmanın temmuz ortasına kadar devam edebileceğini aktardı. Ünlü ekonomiste göre, lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki düşüş, kurumsal yatırımcıların Grayscale fonuna yatırım yapmasından kaynaklanıyor

  “Zarar Etmemek İçin BTC Fiyatını Düşürdüler”

  Grayscale fonuna yatırım yapan büyük yatırımcıların BTC fiyatı üzerinde baskı kurduğunu söyleyen Demirtaş, “BTC düşmeseydi büyük zarar edeceklerdi, bu yüzden baskılıyorlar” dedi. Ünlü ekonomist konunun detaylarını örneklendirerek şu açıklamayı yaptı: 

  “Mutluydu çünkü GBTC hisseleri %20-60 pahalıdan satılıyordu…8 Temmuz günü %20-60 pahalıdan bu 1 Milyon 63 Bin GBTC hissesini satıp aradaki farkı cebe indirip, geri kalanı ile piyasadan 1000 BTC alıp kredi olarak çektiği BTC leri geri ödeyecekti Ama evdeki hesap çarşıya uymadı prim “negatif” oldu.

  İşte o büyük yatırımcılar yanmıştı şimdi… 6 ay önce 1000 Bitcoini 38 Milyon dolar karşılığı ödünç aldılar, Grayscale’a verdiler. Karşılığında bugünlerde 1 Milyon 63 bin küsur GBTC hissesi aldılar piyasada o hisseleri ucuzdan sattılar ama o para 1000 bitcoini piyasadan alıp da borçlarını ödemeye yetmedi!… İşte Grayscale’daki yatırımcı miktarı o kadar devasa ki bu adamların zarar etmemesinin tek yolu Bitcoinin fiyatı düşmesi idi…”

  “Ucuz Fiyattan Bitcoin Toplamak İstediler”

  “13 Temmuz tarihinde 16 Bin tane Bitcoini Grayscale’a (bundan 6 ay önce) veren yatırımcıların GBTC hisselerinin kilidi açılacak. Bunla piyasaya girecek. Bu adamlar bu hisseleri negatif primden satıp karşılığında ucuzdan Bitcoin almak isteyecekler.

  Bitcoin ucuz olmaz ise çılgınca zarar yazacaklar… İşte bu (ki bunların çoğu devasa büyük yatırımcılar) yatırımcıların futures piyasası aracılığı ile short açmaları kaçınılmaz. Peki neden Ağustos’dan sonra kilidi açılacak pek hisse yok?  Çünkü GBTC ve NAV arasındaki prim negatif olunca artık bu adamların Bitcoin ödünç alıp Grayscale’a verme gibi bir isteği kalmadı… O yüzden de en az Temmuz ortası sonuna kadar ben bu büyük yatırımcıların zarar etmemesi için Bitcoin baskılanmasının devam edeceğini düşünürüm.” 

  Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın açıklamalarının tamamını incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://twitter.com/ProfDemirtas/status/1413205593762975752

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle