Kripto Para

Ethereum rekor kırdı! Kurucusu milyarder oldu

  Ethereum (ETH) yeni haftaya yeni fiyat rekoruyla giriş yaptı. Ethereum’un 3 bin dolar barajını aşması, kurucu ortağı Vitalik Buterin’e yaradı. Bu artışla birlikte Buterin, dünyanın en genç dolar milyarderi olan ikinci insanı oldu.

  Kripto para piyasalarında son günlerde Ethereum (ETH) fırtınaları esiyor. Bitcoin (BTC) fiyatında çift yönlü dalgalanmalar ve yatay seyirler görülürken, Ethereum Nisan ayının son haftasını rekorlarla kapattı. Mayıs ayına 2 bin 800 dolar seviyesinde giriş yapan Ethereum, yeni haftaya da rekorla başladı. 2 Mayıs’ı 3 Mayıs’a bağlayan gecede TSİ sabaha karşı Ethereum 3 bin dolar barajını aşarak rekor tazeledi. Bu rekor elbette tüm ETH yatırımcılarını sevindirdi. Ancak durumdan en çok pay alan ise Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin oldu.

  Buterin’in Ethereum’ları

  Ethereum’un rekorunu tazelemesi ile birlikte 27 yaşındaki Rus asıllı Kanadalı programcı, dünyanın en genç dolar milyarderi olan ikinci insanı oldu. Vitalik Buterin 2018 yılında ana cüzdan adresini açıklamıştı. Buterin’in bu cüzdanında 1 milyar dolarlık Ethereum bulunuyor. Buterin, geçmişte başka cüzdanlara ve token’lara da sahip olduğunu açıklamıştı. Ancak Buterin, bu cüzdanların ana cüzdanından çok daha küçük olduğunu da ifade etmişti.

  Listede İlk Sırada Austin Russell Bulunuyor

  27 yaşındayken dünyanın ikinci en genç dolar milyarderi olan Vitalik Buterin’in listede önünde ise Austin Russell yer alıyor. Otomotiv sensör firması olan Luminar Teknoloji’nin kurucusu Russell, şirketi Aralık ayında halka arz olduğunda 25 yaşında dünyanın en genç dolar milyarderi olmuştu. Forbes tarafından oluşturulan bu listeye, aileden zengin olan ya da destek alan isimler dahil edilmiyor. Dolayısıyla hem Russell hem de Buterin, tamamen kendi başarılarıyla bu noktalara gelmiş durumda.

  ETH Rekorunun Perde Arkası, Fiyat Nereye Kadar Gidebilir?

  Ethereum’un bu rekor yükselişlerinin arkasında 2 temel etken olduğu düşünülüyor. Bunlardan ilki Ethereum ağında yapılan EIP-1559 güncellemesi. Öte yandan Avrupa Yatırım Bankası’nın dijital tahvil satışlarında Ethereum kullanacağını açıklaması da bu rekor yükselişlerini tetikleyen önemli bir etken oldu.

  Kurumsal şirketler de dahil olmak üzere şirketlere finansal danışmanlık hizmeti veren Fundsrat Global Advisors, Ethereum’un 10 bin 500 dolara kadar yükselebileceğini dile getirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle