Kripto Para

Pandoranın Kutusu Açıldı: Ripple ve SEC Davasında Önemli Belgeler

  Ripple (XRP) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında süren davayla ilgili detaylar belli oldu!

  XRP ve SEC arasındaki davada mahkeme, mühürlü olan bazı belgelerin açılmasına izin vererek kamuoyunun bilgi sahibi olmasını sağladı. Şu ana kadar açılan iki belgede ise yıllar önce Ripple’ın aldığı yasal tavsiyeler dikkat çekti.

  Ripple ve SEC arasında 2020 yılının Aralık ayında başlayan ve tüm kripto para piyasasının yakından takip ettiği dava ile ilgili flaş gelişme yaşandı! Davaya ilişkin bazı mühürlü belgeler mahkeme kararı ile dün geç saatlerde açılarak kamuoyu ile paylaşıldı. Açılan iki belgede 2012 yılının Şubat ayında Ripple’a coin satışı yapılmamasını ileten iki yasal tavsiye dikkat çekti.

  Ripple’a İlk Uyarı 2012 Yılında Yapılmış

  Kamuoyunun bilgisine sunulan ilk belgenin tarihi Şubat 2012’yi gösteriyor. Açılan ilk belgede Perkins Cole LLP Hukuk Bürosu avukatlarının Ripple’a ilettikleri yasal uyarı dikkat çekiyor. Avukatlar Ripple’a coin satışı yapmamasını iletirken, satışlara devam edilmesi halinde coin’lerin yatırım sözleşmeleri olarak değerlendirilebileceği bilgisi yer alıyor. Avukatların satışların devamının coin’lerin menkul kıymet olarak sınıflandırılması riskinin artırabileceğini de uyarılarına eklediği ve şirkete gerekli bilgilendirmeyi yaptığı dikkatlerden kaçmıyor.

  İkinci Notta Ripple’ın Kurumsal Yaklaşımı Dikkat Çekiyor

  Paylaşılan ikinci notta ise bu kez Ripple’ın yasal tavsiye istediği dikkat çekiyor. 2012 yılının Ekim ayında şirket tarafından iletilen istek doğrultusunda XRP’nin federal yasalara göre menkul kıymet olarak kabul edilmeyebileceği ifade ediliyor. Hukukçular ilettikleri notta SEC’in farklı yaklaşım gösterebilme riskinin bulunduğunu da kaydederken Ripple Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty, “Belgelerin Ripple’ın 2012’de XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına dair aldığı yasal bir analizin gözler önüne serildiği” değerlendirmesinde bulundu. Alderoy, SEC’in bu analize katılmadığını iddia etmesinin sekiz yıl sürmesini ise, “Şaşırtıcı” olarak nitelendirdi.

  Ripple ve SEC Arasında Ne Olmuştu?

  2022 yılının Aralık ayında SEC, Ripple ile kurucu ortak Christian Larsen ve CEO Bradley Garlinghouse’u dava ederek tüm kripto para endüstrisini tedirgin etmişti. SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu savunarak açtığı davada, Larsen ve Garlinghouse’u XRP’yi SEC’e kayıt ettirmeden yatırımcılara sattıkları ve 600 milyon dolar kar elde ettiklerini iddia etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle