Kripto Para

Binance’ta büyük değişim yaklaşıyor! CZ’nin açıklamaları

  Çeşitli ülkelerin yasal düzenleyicileri ile son dönemlerde başı derde giren, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, şirketin regülasyon planlarını açıkladı. Binance, gelen baskılar sonrası yeni bir merkez belirleyecek.

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, bir süredir son dönemlerde çeşitli ülkelerde köşeye sıkışmış durumdaydı. Binance, bilindiği gibi dünyanın birçok bölgesinde belirli bir merkezi olmadan hizmet veriyor. Ancak şirket, faaliyet gösterdiği bazı bölgelerde yasal düzenleyicilerin radarına takıldı. Lisanssız olarak hizmet verdiği gerekçesiyle Binance şirketine yönelik; Kanada, Japonya, Birleşik Krallık, Singapur, Cayman Adaları, Malezya, Tayland gibi ülkelerde soruşturma, inceleme ve yaptırım operasyonları başlatıldı.

  Binance Bir Merkez Belirleyecek

  Operasyonların üst üste gelmesiyle birlikte Binance CEO’su Changpeng Zhao bir açıklamada bulunarak, regülatörler ile iletişim kurmayı istediklerini ifade etmiş ve Binance’ın değişime gideceğini belirtmişti. Bu açıklamalar sonrası Binance değişim adımlarını hızlandırmaya başladı. CEO CZ, yaptığı son açıklamasında Binance’in belirli bir merkezi olmadan hizmet vermesinin artık bir sorun oluşturmaya başladığını ifade etti ve bir merkez belirleyeceklerini söyledi.

  Binance “Yasal Uyumluluk” ve “Hukuk Ekiplerini” Büyütmeyi Hedefliyor

  17 Ağustos tarihinde Bloomberg’e bir röportaj veren Changpeng Zhao, “Yasalara tamamen uyumlu olmalıyız” dedi. Binance CEO’su, şirketin yapılandırılma işlemlerinde de “usule uygun yapılandırma” amaçlarının olduğunu ifade etti. Bilindiği gibi Binance, sadece son 2 ay içinde birçok regülatörden uyarı almıştı. Bu konuya ilişkin olarak Zhao şu ifadelere yer verdi:

  “Pek çok regülatör Binance aleyhinde ihtarda bulundu. Özür diledik, sorunu çözmek için neler yapabileceğimizi sorduk ve birçoğu işbirlikçi ve açık fikirli yaklaştı.”

  Binance borsası, regülatörlerden gelen ihtarlar doğrultusunda bu düzenleyici yasalara aykırı düşmemek için “yasal uyumluluk” ve “hukuk ekibini” büyütmeyi hedefliyor. Ayrıca Binance’in bu doğrultuda hedeflerinde “bazı bölgelerde hoş karşılanmayan ürünleri” platformdan kaldırma adımı da bulunuyor. Binance borsası bu adımlar için yeni lisans başvurusu yapmayı planlıyor.

  Zhao, SEC Başkanı Hakkındaki Görüşlerini Paylaştı

  ABD’de alınan kararların küresel bir etkiye sahip olduğunu ifade eden Zhao, ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler hakkında da yorumlarını dile getirdi. Ünlü CEO Gensler için “kripto para konusundaki en bilgili regülatörlerden biri” dedi ve yeni dönemde regülatörlerle kurulan iletişime çok ağırlık verileceğini vurguladı. Zhao ayrıca Gensler’in kripto para konusunda doğru kararlar alacağına inandığını da ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle