Kripto Para

Düzenlemeler yapılana kadar yatırımcı risk istemiyor

  Kripto para piyasalarında irili ufaklı yer alan hemen hemen herkes, sektöre belli risklerden ötürü yasal düzenlemelerin getirilmesini talep ediyor. Ancak dünyanın hiçbir ülkesinde tam olarak uygulamaya koyulmuş bir kripto para düzenlemesi bulunmuyor. CoinShares CSO’su Meltem Demirörs, kripto para piyasasının ulaştığı değerin artık düzenleyicileri köşeye sıkıştırdığını dile getirdi.

  Kripto para piyasaları, Bitcoin’in (BTC) ilk kez piyasaya sürülüşü baz alındığında henüz 12 yaşında sayılır. 12 yılda piyasa kimsenin beklemediği kadar büyüdü. Ancak bu büyüme, özellikle de 2021 yılında katlanarak arttı. 2020 yılına kadar kademeli şekilde büyüyen sektör, 2021’de birdenbire hızla büyüyünce piyasadaki herkes neler olduğuna anlam vermeye, hızla giden bu trene binmeye çalıştı. Bu durum, haliyle ülkelerin de kripto para yaklaşımında ne gibi adımlar atacağına karar vermesini zor hale soktu.

  Son dönemlerde Ripple CEO’su Brad Garlinghouse başta olmak üzere birçok ünlü isim, kripto para piyasalarına yasal düzenlemelerin getirilmesini ve yatırımcıların korunmasını istiyor. Ancak dünyanın hiçbir yerinde şablon olarak kabul edilebilecek bir düzenleme adımı tam anlamıyla atılmış değil. CoinShares CSO’su Meltem Demirörs, piyasa değeri 2,6 trilyon dolara ulaşan kripto para sektörünün artık bu büyüme ile dünyadaki düzenleyicileri sektörü daha çok ciddiye almaya zorladığını dile getirdi.

  Düzenleyiciler Not Almaya Başladı

  Düzenleyicilerin sektöre daha ciddi yaklaşmak zorunda kaldıklarını ifade eden Demirörs, aynı zamanda düzenleyicilerin sektörü engellemek istemediklerini de ifade etti. Ünlü CSO, geride kalan birkaç haftalık süreçte makro çevreye belirsizliğin hakim olduğunu belirtti. Konuya ilişkin olarak Meltem Demirörs’ün açıklamaları şöyle:

  SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para düzenlemelerine daha ciddi yaklaşmak istediğini söyledi. Dünya genelinde düzenleyicilerin not almaya başladıklarına tanıklık ediyoruz.”

  “Düzenlemeler Gelene Kadar Yatırımcılar Risk Almayacak”

  Kripto para sektörü, 2021 yılına 1 trilyon doların altında bir piyasa değeri ile başladı. Sektör, birkaç hafta önce 2,6 trilyon dolarlık piyasa değerini gördü. Demirörs, bu nedenle düzenleyicilerin bu varlık sınıfını artık daha çok ciddiye almaya başladıklarını dile getirdi. Demirörs konuya ilişkin olarak “Sektör ve yatırımcılar düzenlemelerin nasıl bir hal alacağını görmeyi beklerken, bir süre daha belirsizliğin içinde olacağız” dedi.

  Demirörs’e göre birçok yatırımcı düzenlemeler şekillenene kadar, risksiz bir yaklaşımda bulunacak. Ünlü CSO, sadece ABD’li kuruluşlarda kenarda bekleyen 3 trilyon doların üzerinde sermaye olduğunu ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle