Kripto Para

Devletler BTC için sıraya girdi! Panama’da yasa sunuldu

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador’da Bitcoin (BTC) yasası 7 Eylül’de resmen yürürlüğe girdi. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra bir başka Orta Amerika ülkesi olan Panama’da da kripto varlıkları resmen tanımak için Kongre’ye yasa tasarısı sunuldu.

  El Salvador’da 8 Haziran tarihinde Kongre’de oy çokluğuyla kabul edilen Bitcoin (BTC) yasası, 7 Eylül tarihinde resmen yürürlüğe girdi. El Salvador’da atılan bu adım, henüz resmi olarak yürürlüğe girmeden önce birçok ülkede yankı bulmuştu. Özellikle Latin Amerika ülkelerinde pozitif yönlü yankı bulan BTC yasasından sonra bir benzer ciddi adım Panama Cumhuriyeti’nden geldi. Bir başka Orta Amerika ülkesi olan Panama’da da kripto varlıkların tanınması için yasa tasarısı sunuldu. Ancak Panama’nın tasarladığı regülasyonların, El Salvador’daki regülasyonlardan farklı olduğu görülüyor.

  Haberi Panamalı Kripto Destekçisi Kongre Üyesi Gabriel Silva Duyurdu

  Panama’da sunulan yeni yasa tasarısı, Bitcoin’in alternatif bir ödeme aracı olarak tanınmasını ve ülkede kripto para kullanım özgürlüğünün sağlanmasını amaçlıyor. Panama Cumhuriyeti’nde, Blockchain altyapısını, kripto varlıkları ve interneti uyumlu hale getirmek amacıyla sunulan yasa tasarısı, Twitter üzerinden Panamalı Kongre üyesi ve kripto para destekçisi Gabriel Silva tarafından duyuruldu. Silva, ülkedeki bu yeni girişimin, binlerce yeni istihdam sahası ve yeni yatırım kaynağı oluşturma potansiyeli sağladığını iddia etti.

  Küresel Ödemelerde Kripto Varlık Kullanımı Teşvik Ediliyor

  Gabriel Silva’nın yaptığı açıklamalara göre Kongre’ye sunulan mevzuatın içeriğinde Bitcoin gibi kripto varlıkların, küresel ödeme yöntemlerinde kullanılması için resmi olarak tanınması önerisi bulunuyor. Söz konusu mevzuatta bu tür küresel işlemler “Panama Cumhuriyeti hukuk sistemi tarafından yasaklanmayan herhangi bir sivil veya ticari operasyon” olarak tanımlanıyor. Tasarıyı sunan politikacıların, kripto para birimlerinin “taraflar arası mesafe ve işlem hacmi ne olursa olsun”, finansal işlemleri kolaylaştıracağını ifade ettikleri görülüyor.

  Panama’daki BTC Kullanım Önerisi, El Salvador’dakinden Farklı

  El Salvador’da, 7 Eylül’den itibaren işletmeler tıpkı ABD Doları gibi Bitcoin ödemelerini de kabul etmek zorunda. Ancak Panama’da sunulan yasa tasarısında, işletmelerin Bitcoin’i kabul etmesine zorlanmayacağı görülüyor. Panama’nın bir TV kanalı olan Telemetro’nun haberine göre, söz konusu mevzuat Bitcoin ve Ethereum (ETH) gibi kripto varlıkların, kullanım özgürlüğünün sağlanmasını amaçlıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle