Kripto Para

Bitfinex ve Tether arasındaki davadan uzlaşma çıktı

  ABD merkezli Bitfinex ile Tether arasında yaşanan uyuşmazlık mahkemeye taşınmıştı. Bitfinex ve Tether davasında uzlaşma sonucu çıktı. İki şirket 18.5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti…

  Bitfinex, 2019 yılındaki Crypto Capital ile yaşadığı mali problemleri aşabilmek için Tether’dan yüz milyonlarca dolarlık borç para almasıyla kripto para dünyasının gündemine oturmuştu. New York Başsavcılığı, Nisan 2019’da gerçekleşen işlemde bir usulsüzlük olup olmadığını öğrenmek için bir soruşturma başlatmıştı.

  Yaklaşık 2 yıldır devam eden soruşturma ile Bitfinex ve Tether, davanın sonucunda 18.5 milyon dolar tazminat ödeme karşılığında savcılıkla uzlaşmaya vardılar. Kripto para basınında yer alan haberlere göre iki şirket arasında gerçekleşen ticari işlemlerde herhangi bir usulsüzlük tespit edilmediği öğrenildi.

  Tazminat Ödemeyi Kabul Ettiler

  Davada öne çıkan ifadeler arasında Tether’ın 2017’den önceki bazı tarihlerde USDT’yi desteklemeye yetecek kadar rezervi olmadığı vurgulandı. Şirket bu duruma gerekçe olarak o tarihte şirketin ortak bir bankayla çalışmıyor olması gösterildi. Bu konuda açıklama yapan Jason Weinstein, “Tether’ın, karşılıksız USDT bastığına veya kripto para fiyatlarını manipüle ettiğine dair bir bulguya rastlanmadı.” dedi.

  Steptoe & Johnson adlı hukuk firmasının ortaklarından Bitfinex’in avukatı Stuart Hoegner, şirketin tazminat ödemeyi kabul ettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, söz konusu tazminat ödemesi hakkında, “Bu tazminat, bu olayı geçmişte bırakmak istediğimizin bir göstergesi.” denildi.

  USDT Rezervini Raporlayacak

  Kripto para basınında geniş yankı bulan söz konusu dava sonucu hakkında gelen bilgiler de oldukça dikkat çekiciydi. Buna göre, Bitfinex ve Tether ikilisi, USDT rezervleri için çeyreklik bir rapor hazırlayıp bunu hem savcılık hem kamu ile paylaşacak. Tether’ın da avukatlığını yapan Hoegner, “Başsavcılık gibi, biz de daha şeffaf çalışmak istiyoruz.” diyerek raporların her çeyrekte paylaşılacağını söyledi.

  Soruşturmayı yürüten New York Başsavcılığı, verdiği 18.5 milyon dolarlık para cezasının dışında şirketlerin New York’taki vatandaşlara mali hizmet sunmasını yasakladı. Bildiride New York Başsavcısı Letitia James kararı şu şekilde açıkladı: “Bitfinex ve Tether, yaşadıkları zararı kapatabilmek ve işletmelerini ayakta tutabilmek için maddi açıklarını yasa dışı bir şekilde kapattılar. Tether’ın, USDT’nin her daim dolarla desteklendiğine yönelik iddiası yalandı.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle