Kripto Para

MTI dolandırıcılığında 8 bin BTC ele geçirildi

  Güney Afrika merkezli Mirror Trading International (MTI) 2020 yılında, Chainalysis’in “Dünyanın en büyük Bitcoin dolandırıcılığı” olarak kaydettiği dolandırıcılığa sahne olmuştu. Süreçte artık iflasın son adımları atılırken, yetkililer 8 bin Bitcoin’in (BTC) daha izine ulaşabildi. Ancak yetkililer hala kayıp 29 bin Bitcoin’in izini arıyor.

  Güney Afrika merkezli Mirror Trading International (MTI) şirketinin, “Ponzi şeması” yöntemi ile bir dolandırıcılık platformu olduğu 2020 yılında ortaya çıkmıştı. Şirketin asıl amacının ortaya çıkmasından sonra MTI iflas sürecine girmişti. Girilen süreçte artık son bölüme gelinirken, tasfiyeden sorumlu tutulan yöneticiler, kayıp 8 bin Bitcoin’in (BTC) izini buldu. Aynı yöneticiler, daha önce de broker şirketi olan FX Choice’nin yardımı ile 1.281 adet Bitcoin’e ulaşmışlardı. Söz konusu dolandırıcılık eylemi, Chainalysis tarafından “Dünyanın en büyük Bitcoin dolandırıcılığı” olarak kabul edilmişti.

  Eylül Ayındaki Duruşmada Yöneticilerin “Dolandırıcılığı” Kabul Etmesi Bekleniyor

  MTI son olarak iflas sürecinde 8 bin Bitcoin’i daha ele geçirdi ancak izi sürülen hala 29 bin adet Bitcoin var. Tasfiyeden sorumlu olan yöneticilerin, Eylül ayında görülecek olan duruşmada MTI platformunun resmen bir dolandırıcılık organizasyonu olduğunu kabul edecekleri bildirildi. Yöneticiler duruşmaya kadar fikir değiştirmez ve bunu kabul ederlerse, kayıp 29 bin BTC’nin izinin daha kolay sürüleceği belirtiliyor. Elbette bunun için mahkemenin, yöneticilerin talebini kabul etmesi gerekecek.

  Devlet Henüz Konuya Müdahil Olamıyor

  Güney Afrika’da kripto para birimleri finansal varlıklar olarak kabul edilmiyor. Son dönemlerde sıkça kripto para dolandırıcılık konusuyla gündeme gelen Güney Afrika’da, bu nedenle devlet kripto paralara karışmıyor. Fakat Güney Afrika merkezli MTI platformunun bir dolandırıcılık organizasyonu olduğu resmi olarak mahkeme kararıyla belirlenmesi durumunda, devlet konuya daha kolay müdahil olabilecek.

  MTI Tasfiye Yöneticisi Mağdurlara Seslendi

  MTI platformunun tasfiye yöneticilerinden biri olan Riaan van Rooyen, MTI mağdurlarına seslendi. Rooyen, üyelerin MTI ile ilgili resmi taleplerde bulunmalarını istedi. Rooyen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Olabilecek en hızlı şekilde zararları kapatmak istiyoruz. Özellikle yaşlılar ve çok fazla para kaybedenler için bunu istiyoruz. Talepte bulunan üyelerden herhangi bir katkı payı alınmayacak. O yüzden kendileri resmi hak talebinde bulunabilirler. Örneğin 30 bin rand hakları varsa ve bunun 10 bin randını çekmişlerse, onların geriye 20 bin rand haklarının olduğu ortaya çıkacak. Bu nedenle onları resmi hak talebine çağırıyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle