Kripto Para

Morgan Stanley: BTC ve CBDC'ler ABD dolarını bitirecek

  Küresel bankacılık devi Morgan Stanley uzmanlarından Bitcoin (BTC) ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC) açıklaması geldi. Finans uzmanları, BTC ve CBDC’nin ABD dolarına tehdit oluşturduğunu söyledi.

  Kripto para piyasasında konsolidasyon süreci yaşanırken, piyasanın geleceği ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yapılıyor. Son olarak Morgan Stanley dijital varlık başkanı Andrew Peel, sektörün geleceğine dair görüşlerini bildirdi. Peel, BTC ve CBDC’lerle birlikte küresel algının ve kullanım paradigmasının değişeceğini, bunun da ABD doları için tehdit unsuru olduğunu söyledi.

  Morgan Stanley uzmanlarından Andrew Peel, finans dünyasının önemli bir değişim sürecine girdiğini vurguladı. Peel’e göre ABD’nin ilk spot BTC ETF’lerinin işlemlere açılması bu değişim sürecini hızlandırdı. Güncel verilere göre yeni Bitcoin borsa yatırım fonlarına giriş, haftalık 1.18 milyar doları aştı.

  BTC ve CBDC’lerin Benimsenmesi Artıyor

  Kripto paralara ilişkin güncel verileri analiz eden Peel, dünya çapında 106 milyon kişinin kripto para yatırımı yaptığına dikkat çekti. Ayrıca günümüzde 80’den fazla ülkede Bitcoin ATM’leri hizmet veriyor. Bu veriler, Bitcoin’in son 15 yıldaki küresel benimsenme seviyesinin olağanüstü boyutlara ulaştığını gösteriyor.

  Morgan Stanley’in dijital varlık başkanı, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusuna ayrı bir parantez açtı. Peel, bu varlıkların ödemeleri otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeleri kullanma özelliğine dikkat çekti. Ayrıca CBDC’ler programlanabilir para kavramını pratik bir gerçeğe dönüştürerek finansal hizmetlere önemli yenilikler getirecek.

  Küresel Finansa En Faydalı Olanı Stablecoinler

  Geleneksel finans ile kripto paraların entegrasyonu hakkında konuşan Andrew Peel, bu konuda sabit kripto paraları öne çıkardı. Peel’e göre sabit kripto paralar, küresel finansa daha fazla katkı sağlayabilir. Bu nedenle stablecoin’lerin kripto alanındaki öldürücü uygulama olması muhtemel görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle