Kripto Para

Morgan Stanley Bitcoin için teşhisi koydu: Bağışıklığı zayıf!

  ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, Bitcoin ile ilgili çarpıcı bir tespit paylaştı! 10 Mayıs’ta Morgan Stanley analisti Sheena Shah tarafından yazılan bir notta BTC için, “Bitcoin ve hisse senedi endeksleri arasındaki korelasyon yüksek kaldı ve BTC bir ödeme aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmadıkça bunu yapmaya devam edecek” ifadelerini kullanarak borsa oynaklığına karşı zayıf yöne dikkat çekti.

  Bitcoin ile SP500 arasındaki korelasyon, Morgan Stanley’in dikkatini çekti! ABD’li dev yatırım bankasında analist olan Sheena Sheh, 10 Mayıs günü paylaştığı bir notta Bitcoin ile hisse senetleri arasındaki korelasyona dikkat çekerek BTC’nin ödeme aracı olarak yaygınlaşmaması halinde bu problemin devam edeceğine dikkat çekti.

  Bitcoin Alternatif Bir Yatırım Aracı Değil Mi?

  Geçtiğimiz yıllarda ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yükseltilen para arzı sonrası Bitcoin fiyatları muazzam bir artış yaşamış, enflasyondan korunmak için Bitcoin adeta yeni bir güvenli liman olarak gösterilmişti. BTC’nin muazzam performansı ise yatırımcıları büyülerken, pek çok yatırımcı mevcut yatırım araçlarına BTC’nin iyi bir alternatif olduğu yönünde abartılı görüşler bildirmişlerdi.

  Analist Shah’ın da dikkat çektiği gibi BTC, borsalarda büyük bir korelasyon gösterdi ve borsa oynaklığına karşı yatırımcısını korumaktan aciz olduğunu ortaya koydu. Aradaki yüksek korelasyona bakıldığında ise tıpkı Shah’ın belirttiği gibi Bitcoin’in alternatif bir yatırım aracı olmaktan henüz uzak olduğu düşüncesi giderek güçleniyor.

  “Günlük Ticaret Hacimlerinin En Büyük Kısmı Kurumların”

  Analist, BTC ile borsa korelasyonuna farklı bir açıdan yaklaşarak günlük işlem hacimlerine dikkat çekti. Bundan yaklaşık dört yıl önce günlük ticaret hacimlerinin önemli bir bölümünün perakende yatırımcılar tarafından gerçekleştirildiğini belirten analist, “Günlük kripto ticaret hacimlerinin en büyük kısmı kripto kurumlarından geliyor ve bunların çoğu birbirlerine yapılan ticaretlerden kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı. Bu durumu Bitcoin’in hisse senetleri ile güçlü bağı nedeniyle gerçekleştiğini belirten Shah, kurumların sermayenin mevcudiyetine ve faiz oranlarına duyarlı olmasının bu durumun temel nedeni olduğunu belirtti.

  Kurumsal Yatırımcı Korelasyonu Mu Artırıyor?

  Morgan Stanley analisti ile benzer bir düşünce Coinbase CFO’su Alesia Haas’tan geldi. Haas, CNBC’de verdiği demeçte, “Özellikle son birkaç çeyrekte, hisse senetleriyle daha uyumlu ve özellikle Nasdağ ve teknoloji hisseleriyle daha uyumlu bir Bitcoin ticareti gördük” dedi. Farklı bir tarihteki röportajında ise bu durumu,” Kriptoya çok sayıda kurumsal para geldi ve gördüğümüz daha geniş oynaklıkla, güçlü korelasyonlar gördük” ifadeleri ile açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle