Kripto Para

Moody’s, BTC yüzünden El Salvador’un notunu düşürdü!

  Dünyada Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, bu hamlesi ile gündeme gelmeye devam ediyor. Derecelendirme kuruluşu Moody’s El Salvador’un notunu B3’ten Caal seviyesine düşürdü.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador, 8 Haziran’da Bitcoin’i (BTC) ülkenin yasal para birimi ilan etti. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, karar öncesinde yasa tasarısını Kongre’ye sunacaklarını açıklamıştı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra tasarı Kongre’de oylandı ve oy çoğunluğunu alarak onayladı. El Salvador’un attığı bu adım kripto para piyasalarında devrim niteliğinde karşılandı ve birçok ülke de benzer şekilde adımlar atmak üzere hazırlıklara başladı.

  Dünyanın birçok noktasında ve kripto para piyasalarında olumlu karşılanan bu gelişme, bazı ülkelerde olumsuz şekilde karşılandı. Hatta El Salvador’da da halkın bir kesimi bu kararı protesto etmek için sokaklara döküldü. Kararın iptal edilmesini talep eden topluluk, en azından şimdilik elleri boş şekilde evlerine döndü. Birçok ülkenin Bitcoin adımından dolayı eleştirdiği El Salvador’da bu adım, ekonominin daha iyiye gitmesi için atıldı. Ancak derecelendirme kuruluşu Moody’s, El Salvador’un notunu düşürdü.

  “Politika Oluşturma Kalitesini Zayıflatabilecek Bir Adım”

  Moody’s tarafından 30 Temmuz tarihinde yapılan açıklamada El Salvador’un notunun B3’ten Caal seviyesine düşürüldüğü duyuruldu. Ayrıca açıklamada, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi ilan etmesinin, ülke ekonomisine yönelik olumsuz görünüm getirdiği de belirtildi. Moody’s, bu adımın “politika oluşturma kalitesinde bir bozulmaya” yol açabileceğini ifade etti.

  Moody’s tarafından yapılan açıklamada, Bitcoin yasasının ve diğer önlemlerin “El Salvador’daki zayıf yönetimi yansıttığı” ve “ABD dahil olmak üzere uluslararası ortaklarla gerilimi artırdığını, IMF ile olası bir anlaşmayı tehlikeye attığını” belirtildi.

  Yasa 7 Eylül’de Yürürlüğe Girecek

  8 Haziran tarihinde El Salvador’da Kongre’de kabul edilen yeni Bİtcoin yasası 7 Eylül tarihinde yürürlüğe girecek. Bununla birlikte El Salvador’daki satıcıların artık ABD doları ile birlikte Bitcoin’i de kabul etmesi gerekecek. Söz konusu yasa, Kongre’de 84 üyenin 62’sinin “Evet” oyu kullanmasıyla kabul edilmişti. Ancak bazı muhalifler ise bunun anayasayı ihlal ettiğini savunmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle