Kripto Para

Binance NFT platformu açıldı! Nasıl işlem yapılır?

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, geçtiğimiz aylarda duyurduğu NFT (non-fungible-token) platformunu 24 Haziran tarihinde hayata geçirdi. Binance NFT hem NFT ürün üreticilerine hem de yatırımcılarına hizmet verecek.

  Kripto para piyasaları her ne kadar son haftalarda düşüşlerle anılıyor olsa da piyasa genel anlamda 2021 yılında çok büyük bir büyüme elde etti. Kripto para piyasalarının toplam değeri 2021 öncesinde 1 trilyon doların altındayken, 2021 yılında 2,6 trilyon dolara kadar yükseldi. Bu inanılmaz büyüme, kripto para piyasalarının kollarına da yansıdı. Bu kollardan biri olan NFT (non-fungible-token) sektörü de bu eşsiz büyümeden payını almayı başardı.

  NFT Sektörüne Duyulan ilgi

  NFT sektörüne duyulan ilgi, tıpkı kripto paralara duyulan ilgideki artış gibi çok ciddi bir artış gösterdi. Dünyanın pek çok noktasından ve pek çok alanından ünlü isimler, kendileri ile özdeşleşmiş olan herhangi bir şeyi dijitale dönüştürerek NFT olarak satışa sundu. Kripto paraların sanat eseri olarak görülen NFT ürünler, böylece büyük bir popülariteye kavuştu. Bu alana yönelen yoğun talebe, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance da kayıtsız kalamadı.

  Binance NFT Açılışında Andy Warhol ve Salvador Dali Ürünleri Satışa Çıkarıldı

  Geçtiğimiz haftalarda Binance, bir NFT platformunu faaliyete geçireceğini açıklamıştı. 24 Haziran Perşembe günü Binance NFT kullanıma açıldı. Binance NFT platformunun açılışındaki ilk özel müzayedede, dünyaca ünlü sanatçılar Andy Warhol ve Salvador Dali’nin eserlerinin NFT versiyonları satışa çıkarıldı.

  Binance NFT’de Nasıl İşlem Yapabilirim?

  Binance NFT platformunda işlem yapmak isteyen kişilerin, Binance hesabının olması gerekiyor. Ardından yatırımcıların NFT işlemleri için ilk etapta Binance Coin (BNB), Ethereum (ETH) ya da BUSD alması gerekiyor. Zira işlemler Binance Smart Chain (BSC) ağı üzerinde yapılıyor ve burada işlem ücretleri BNB ile ödeniyor. Yani NFT oluşturmak isteyen kullanıcıların mutlaka BNB sahibi olması gerekiyor.

  Binance NFT Platformunda Ne Tür İşlemler Yapılabilecek?

  Bu aşamaları gerçekleştiren kullanıcılar daha sonrasında Binance NFT platformunda işlemlerini yapmaya başlayabilecek. Binance, NFT platformu için 3 farklı işlem seçeneği sunuyor. Bu seçenekler şöyle:

  1. Pazar Yeri Hizmeti: Bu alanda, dünyanın her yerinden kullanıcılar, kendi NFT ürünlerini yayınlayabiliyor. Bu alanda alım-satım işlemleri yapılabiliyor ve teklifler verilebiliyor. Bir nevi bu alan, Binance NFT platformunun vitrini.
  2. Etkinlikler Hizmeti: Bu alanda yalnızca “özel” kişilerin ya da markaların NFT ürünlerinin satışına izin veriliyor. Yani dünyaca tanınmış sanatçılar, toplum üzerinde etkisi olan isimler tarafından oluşturulmuş NFT ürünler burada sergileniyor. Kullanıcılar, bu ürünlere kimliğine bakılmaksızın teklif verebilecek.
  3. Gizemli Kutular Hizmeti: Bu alan, aslında Binance borsasının ticari stratejisi ile ilgili bir alan. Zira bu alanda bulunan 4 çeşit kutuda kullanıcılara tamamen şans üzerine fırsatlar sunuluyor. Normal (N), Ender (R), Süper Ender (SR) ve Ultra Süper Ender (SSR) NFT ürünlerinin yer aldığı gizemli kutuların satışı bu alanda yapılıyor.

  Açık Artırma ile Satın Alma Usulü

  Binance NFT platformunda açık artırma usulü ile NFT ürün satın almak isteyen kullanıcılar, ilk olarak bir teklifte bulunuyor. Açık artırmaya katılan kullanıcılar arasında, süre sonunda en yüksek teklifi veren ürünün sahibi oluyor. Binance, bu alanda kullanıcılarına bir de “minimum tutar” sunuyor. Haliyle kullanıcılar asgari olarak, belirlenen en az miktardan teklif verebiliyor.

  Anında NFT Satın Alma Usulü

  Öte yandan platformun açılışı ile ilişkili olarak yapılan açıklamalar bakıldığında, açık artırma usulünün yanı sıra anında NFT satın alma yöntemi de olacak. Bu yöntemin, açık artırma yöntemi ile NFT satın almaktan çok daha kolay olduğu ifade ediliyor. Burada yapılacak olan tek şey, herhangi bir mağazadan herhangi bir ürünü alırken yapılan işlemin aynısı. Belirlenen fiyat ürüne ödeniyor ve ürün alıcının oluyor.

  Açıklamalara göre bu alanda, kullanıcılar söz konusu ürüne bir de daha az fiyattan teklif de sunabilecek. NFT ürününü vitrine koyan kişi bu teklifi kabul ederse de alıcı daha az fiyattan bu ürünün sahibi olabilecek.

  Gizemli Kutu İşlemleri

  Gizemli Kutu alıp şansını denemek isteyen kullanıcılar da iki çeşit satın alma opsiyonuna sahip olacak. Değiştirilebilir fiyatların olduğu ya da sabit fiyatların olduğu alanlarda kullanıcılar satın alma işlemi yapabilecek. Platform, bu alanda kullanıcıları sayfalara yönlendirecek. Sayfalarda ayrıca gizemli kutular için çeşitli ipuçları da olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle