Kripto Para

ABD’li Senatör Warren kripto paraları yerden yere vurdu

  9 Haziran tarihinde ABD Senatosu Bankacılık Komitesi bir oturum düzenledi. Dijital paralara yönelik düzenlenen oturumda, Santör Elizabeth Warren da söz aldı. Warren, konuşmasında kripto para birimlerini yerden yere vurdu. Warren’ın kripto paraları sert eleştiren sözlerinin dayanağında ise Colonial Pipeline’a yapılan siber saldırı yer aldı.

  Kripto para piyasalarının son günlerde gündem maddeleri arasında, hackerların düzenlediği fidye saldırıları yer alıyor. ABD’de petrol boru hattı işletmecisi Colonial Pipeline’a düzenlenen siber saldırı ile ABD’nin Doğu Yakası uzunca bir süre gaz sıkıntısı çekmişti. Daha sonra saldırganlar, şirketten 75 adet Bitcoin’i (BTC) fidye olarak talep etmişti. Verilen Bitcoin’lerin 63,7’sinin, FBI tarafından kurtarıldığı açıklandı. Gündeme gelen bu saldırı sonrası, ABD Başkanı Joe Biden da gündemine kripto paraları aldı. Ancak ABD kanadında kripto paraları gündemine alan tek isim Joe Biden olmadı.

  Elizabeth Warren Kripto Paraları Çok Sert Eleştirdi

  İddialara göre Joe Biden, G-7 zirvesinde kripto paralar hakkında eleştirel şekilde konuşacak. Bu iddiaların ortaya çıkması ile kripto para piyasaları aşağı yönlü bir hareketlilik yaşadı. Joe Biden’ın ardından bu kez kripto paralar hakkında eleştirel konuşmaları ile Senatör Elizabeth Warren gündeme geldi. 9 Haziran tarihinde ABD Senatosu Bankacılık Komitesi tarafından düzenlenen oturumda, konu başlığı dijital paralar oldu. Warren söz konusu oturumdaki konuşmasında kripto paraları çok sert eleştirdi.

  Warren yaptığı konuşmasında kripto paraların herhangi bir alışveriş için berbat bir yöntem olduğunu vurguladı. Ayrıca Warren, kripto para sektöründe kullanıcıların korunmasına yönelik yeterli tedbirlerin olmadığını savundu. Senatör öte yandan Bitcoin madenciliğinde tüketilen enerjiye de değindi. Warren, BTC madenciliği için kullanılan enerjinin, tüm Hollanda’nın kullandığı enerjiden daha fazla olduğunu öne sürdü.

  “Kripto Para Madencilik Tesisleri Etrafa Pislik Saçıyor”

  Kripto para madenciliğine ilişkin olarak Elizabeth Warren, şu ifadelere yer verdi:

  “Birçok kripto para iş kanıtı madenciliği ile üretiliyor. Madenciliğin bu hali iklim için yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Bazı kripto para madencilik tesisleri kömür santrallerine yakın yerlere kuruluyor ve kripto para elde etmeye karşılık olarak da etrafa pislik saçıyorlar. Toplam tüketilen enerji şaşırtıcı boyutlarda ve enerji talebini artırıyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle