Kripto Para

Mastercard Bitcoin’i desteklememe sebeplerini açıkladı

  Bitcoin işlemlerini başlatmayan dünyaca ünlü şirketler arasında Mastercard da yer alıyor. Mastercard Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ann Cairns, neden Bitcoin’e karşı mesafeli olduklarını açıkladı…

  Lider kripto para birimini şirketin ödeme ağına dahil edip etmeyecekleri hakkında kripto para basınına önemli açıklamalarda bulunan Cairns, bu açıklamalarıyla dikkat çekti. Cairns, Bitcoin ile işlem yapmanın verimsizliğini ön plana çıkarırken şirketin yakın gelecekte böyle bir adım atmayacağını aktardı.

  Hatırlanacağı üzere 10 Şubat tarihinde Mastercard, kripto para birimlerini ödeme ağına dahil edebileceğini duyurmuştu. Bu açıklama ile birlikte Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto para biriminin fiyatında ciddi bir yükseliş meydana gelmişti. Mastercard kullanıcıları bu sayede itibari paraya dönüştürme zorunluluğu olmadan doğrudan kripto para ile ödeme yapabileceklerdi. 

  Bitcoin Ödeme Aracı Sayılmadı

  Kripto para basınının gündemine oturan bu açıklama, hakkında şirket hizmetin hangi kripto paraları kapsayacağını henüz açıklamamıştı. Mastercard Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ann Cairns, kripto para basınına verdiği röportajda bu konuya açıklık getirdi. Bitcoin’in bir ödeme aracına benzemediğini vurgulayan Cairns, BTC fiyatının çok kısa süre içinde değişiklik gösterebildiğini hatırlattı.

  BTC ile yapılan ödeme işlemlerinin çok yavaş olduğunu söyleyen Mastercard sorumlusu, Bitcoin’e karşı soğuk olduklarını şu şekilde ifade etti: “Birlikte kahve almaya gitsek ve kahvenin parasını Bitcoin ile vermeye kalksak; ödediğimiz Bitcoin biz kahveyi alıncaya kadar %40 değerlenmiş olabilir. İşlemin tamamlanması belki 10 dakika sürer.” dedi.

  Kripto Para ile Ödeme Gelecek Mi?

  Cairns, Bitcoin’i bir ödeme aracı yerine altına benzeyen bir varlık olarak düşünmenin daha doğru olacağını söyledi. Kripto para işlemlerini destekleyen ödeme ağları, kullanıcıdan aldıkları kripto parayı itibari paraya dönüştürüp işletme sahibinin cüzdanına itibari para yatırıyor. Mastercard, bu soruna el atarak doğrudan kripto para ile ödeme yapılabilmesine yönelik çalışmalarını devam ettiriyor.

  Mastercard, yakında işleme geçirilmesi beklenen ödeme ağına hangi kripto paraların ekleneceğine belli değerlendirmeler sonucunda karar vereceğini açıkladı. Yüzlerce dijital varlığın gerekli şartları sağlamadığına dikkat çeken yetkililer kripto paralar arasında yasal regülasyonları esas alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle