Kripto Para

Binance’a darbe üstüne darbe! Bu kez adres Malezya

  Dünyanın çeşitli bölgelerinden üst üste gelen inceleme ve soruşturma haberleri ile köşeye sıkışan Binance borsasına bir kötü haber daha geldi. Bu kez de Malezya’nın yasal regülatörü, Binance’ın ülkede yasa dışı eylemler yaptığını söyleyerek yaptırım önlemleri almaya başladı.

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, yıllardır hemen hemen dünyanın her yerinde kullanıcılarına hizmet veriyor. Kripto para alım-satım hizmetlerinin yanına özellikle son dönemlerde yeni hizmet kanalları da ekleyen Binance, yine son dönemlerde artık iyice köşeye sıkışmaya başladı. Zira Kanada, Japonya ve daha birçok ülke, Binance üzerinde soruşturma ve incelemeler başlattı. Binance’ın lisanssız şekilde hizmet veriyor olduğu gerekçesi ile başlatılan operasyonlara bir yenisi de Malezya’dan eklendi.

  Binance borsası yakın tarihlerde birçok farklı ülkenin başlattığı soruşturmalarla sarsılmıştı. Kanada, Japonya, İngiltere, Cayman Adaları, Singapur ve Tayland gibi ülkelerde yasal regülatörlerin soruşturmaları ile karşı karşıya kalan Binance, bu konuda yeni adımlar atılacağını açıklayarak bir bakıma eksikliklerini de itiraf etmişti. Zira Binance CEO’su Changpeng Zhao, Binance’ın yasal düzenleyiciler ile iletişim kurabilmesi için değişikliğe gidilmesi gerektiğini açıkça ifade etmişti.

  Binance’a Yaptırım Uygulama Kararı Alındı

  Binance kanadında değişim adımları hızlanmaya başlamışken, Malezya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance’ın ülkede yasa dışı eylemlerde bulunduğunu ifade ederek yaptırım önlemleri alma kararı aldı. Malezya’nın SEC’si, 30 Temmuz tarihinde Binance’a bir Dijital Varlık Borsası’nı (DAX) yasa dışı yöntemlerle işlettiği için yaptırım uygulama kararı alındığını açıkladı.

  SEC Neye İstinaden Binance’a Yaptırım Uygulayabiliyor?

  Malezya’da 2007 yılında yürürlüğe giren Sermaye Piyasası ve Hizmetler Yasası gereğince, ülkedeki tüm DAX platformlarının SEC tarafından Tanınmış Piyasa İşletmecileri (RMO) olarak lisans alması gerekir. Malezya SEC’si, Temmuz 2020’de tam da bu yasa uyarınca Binance borsasını bilgilendirmiş ve listeye almıştı. Ancak Binance’tan bu yönde bir adım gelmeyince, 30 Temmuz 2021’de Binance’a yönelik bir kınama yayınlandı.

  Binance’tan Malezya’da Talep Edilenler

  Malezya’da SEC, Binance’tan yaptırım eylemleri uyarınca şunları talep ediyor:

  1. 14 iş günü içinde Binance internet sitesini ve Malezya’daki tüm uygulamaları devre dışı bırakın.
  2. Malezyalı yatırımcılara herhangi bir reklam ya da diğer pazarlama yöntemlerini e-mail veya başka bir şekilde dağıtmak, yayınlamak ya da göndermek de dahil olmak üzere; tüm medya ve pazarlama eylemlerini derhal durdurun.
  3. Malezyalı yatırımcıların Binance’ın Telegram grubuna erişimine kısıtlama getirin.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle