Kripto Para

Kriptoya yönelik vergi düzenlemeleri bu altcoinleri uçurdu!

  Bitcoin yatırımcıları gerilemeye devam eden piyasada endişeli bekleyişlerini sürdürürken gizlilik coinleri yükselen hareketleri ile dikkat çekti. Son dönemde peş peşe gelen kripto para sektörüne vergi düzenlemelerinin bu altcoinlerin yükselişinde etkili olduğu öğrenildi…

  Kripto para piyasasındaki düşüş hareketlerinin arkasında bu sefer de Avustralya hükümeti yer aldı. Avustralya hükümeti yayınladığı bir uyarı metninde, ülkedeki 600 binden fazla kripto para yatırımcısının bu alanda elde ettikleri kazançların vergisini vermeye çağırdı. Açıklama Bitcoin fiyatındaki toparlanma hareketlerine de damga vurdu.

  Açıklama kripto para kazançlarının vergiden muaf olduğuna veya sadece Avustralya dolarına çevrildiğinde vergilendirilebileceğine dair yanlış anlaşılmalara yol açtı. Hükümet, bankalar, finans kuruluşları ve borsalardan gelen verileri sentezleyerek vergi uygulamasına yönelik bildiri yayınladı. Bunun hemen ardından ABD’den de 2022 yılı bütçe teklifinde kripto paralara yönelik düzenlemelerin yer aldığı bilgisi paylaşıldı.

  Gizlilik Coinleri Yükselişe Geçti

  Kripto para yatırımcılarının memnun kalmadığı bu gelişmeler başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasasının genelinde düşüş hareketlerini tetikledi. Piyasadaki gerileme giderek hız kazanırken kripto para dünyasında “gizlilik coinleri” olarak bilinen grupta yer alan altcoin projelerinin fiyatları arttı.

  Monero, Zcash, Horizen ve Dash’ın piyasadaki düşüş trendinden pozitif yönde ayrışarak yükselmeleri altcoin yatırımcılarının da dikkatinden kaçmadı. Piyasa değeri bakımından ilk 100 coin arasında yer alan kripto paralar listesinin üst sıralarında kendine yer bulan XMR, HNT, ZEN ve ZEC gibi altcoin projeleri traderların da ilgisini çekti.

  Piyasadaki Düşüşe Meydan Okudu

  Altcoin piyasasındaki düşüşe meydan okuyan gizlilik tabanlı projeler, günün en çok kazandıran ilk 5 kripto para biriminden 4’ünü oluşturdu. Kripto para borsası üzerinden gizlilik coinlerini satın almak, yatırımcıların işlemlerini gizlemiyor. Borsa bünyesinde yapılan işlemler, borsa kayıtlarına girdiği için takip altında kalıyor. Monero, Zcash, Horizen ve Dash gibi altcoin projeleri günün en çok kazandıran kripto paraları olarak öne çıkmayı başardı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle