Kripto Para

Kriptolar yasallaşırsa para sistemi çöker - RBI

  Kripto paralara yaklaşım konusunda ülkeler tavırlarını ortaya koyarken belirsiz bir tutum sergileyen Hindistan’dan, kripto paraların yasallaşma olasılığına ilişkin önemli bir açıklama geldi. Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto paralara izin verilmesi halinde para sisteminin çökeceğini öne sürerek bir uyarı yaptı.

  Kripto para piyasalarının regüle edilmesi konusunda dünyanın birçok ülkesinde çalışmalar devam ediyor. Özellikle 2021 genelinde ülkeler bu alana karşı tavırlarını belirlerken, bazı ülkeler ise kripto paralar konusunda değişen tutumlar sergiledi. Bu ülkelerden biri olan Hindistan’da, kripto paraların yasallaşması olasılığı bir kez daha gündeme geldi. Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto paralara izin verilmesi durumunda para sisteminin çökeceğini öne sürerek uyarıda bulundu. RBI ayrıca şu an için kripto paraları yasallaştırmak gibi bir planlarının olmadığını bildirdi.

  Merkez Bankasının Planları Arasında “Kriptoları Yasallaştırma” Yok

  Hatırlanacağı üzere Hindistan’da bir dönem kripto paraların tamamen yasaklanabileceği söylentileri gündeme gelmişti. Henüz yasak konusunda bir adım atılmamış olsa da merkez bankasının kripto paralar karşısındaki sert tavrı devam ediyor. Son açıklamasında kripto paraları yasallaştırma gibi bir planlarının olmadığını açıklayan RBI, daha önce de birçok kez kripto paraları yasaklanması gerektiğini öne süren açıklamalarda ve uyarılarda bulunmuştu.

  Hindistan Merkez Bankası’nın Açıklamaları

  RBI tarafından yapılan açıklamada, kripto paraların yasallaşması durumunda hükümetin para sistemi üzerindeki kontrolünü kaybedeceği öne sürüldü. Ayrıca bu olası durumda para sisteminin çökeceğini iddia eden RBI tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Eğer kripto paralara izin verilirse, para sistemi çok büyük ihtimalle çökecektir. Hükümetin kripto parayı kontrol becerisi ve sistem üzerindeki gücü de yok olacaktır. Şu an için Hindistan’ın kripto paraları yasallaştırmak gibi bir planı yoktur.”

  Maliye Bakanı Kriptolarda Yasak Olmayacağını Söylemişti

  Geçtiğimiz dönemlerde Hindistan’da kripto paraların yasaklanacağı söylentileri gündeme geldiğinde, ülkedeki kanun yapıcılar “Yasak değil, regülasyon gerekli” vurgusu yapmıştı. Söz konusu dönemde de yasak talebini RBI gündeme getirmişti. Ancak RBI tarafından gündeme getirilen bu talebe karşılık Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman ise Şubat ayında yaptığı açıklamada, kriptolara yasak getirmeyeceklerini söylemişti. Sitharaman ayrıca dijital rupi için de 2023 yılını hedef göstermiş ve kripto para kazançlarından da yüzde 30 oranında gelir vergisi alınacağını açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle