Kripto Para

Borsalardaki Bitcoin miktarı azalıyor

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in likit olarak kabul edilen miktarında azalma yaşanırken, alım satım platformlarından çıkan ve likit olmayan miktarda ise artış yaşanıyor. Bitcoin sınırlı arzındaki azalış, madencilerin üzerindeki satış baskısının azalması ile paralel olarak ele alındı.

  Glassnode tarafından paylaşılan yeni veriler ile Bitcoin’in alım satım platformlarından çıkmış ve likit olmadığı kabul edilen miktarında artış yaşandığı kaydedildi. Bilindiği üzere Glassnode tespit edilmiş kurumsal ve bireysel yatırımcı adresleri üzerinden Bitcoin arzının ne kadarının likit halde olduğunu hesaplıyor. Yapılan son hesaplama ile Bitcoin’in likit arzının düzenli olarak azalma gösterdiği ortaya konuldu. Lider kripto para biriminin likit olmayan arzı ise ayı piyasalarında azalma gösterirken, boğa piyasalarında ise artış eğiliminde.

  Bitcoin’in likit arzındaki azalış, lider kripto para biriminin gösterdiği fiyat hareketlilikleri ile korelasyon içinde olmakla beraber son günlerde yaşanan fiyat düşüşlerine rağmen likit Bitcoin miktarında azalma kaydedildiği ortaya konuldu. Bitcoin arzındaki erimenin fiyat yükselişlerini desteklediği bilinmekle beraber lider kripto para birimi son günlerde düşüş eğilimi gösteriyor.

  Likit olmayan Bitcoin miktarı 2017’dekinden daha yüksek

  Glassnode verileri ile Bitcoin’in likit miktarında yaşanan azalmanın, 2017 rallisindeki miktarı ile kıyaslaması da gerçekleştirildi. Bitcoin’in likit miktarındaki azalış çok yüksek sayılarda olmakla beraber bu miktarın 2017’dekinden çok daha yüksek olduğu ortaya konuldu. Aynı kıyaslama üzerinden bakıldığında 2017 yılında likit olmayan Bitcoin miktarının, çoktan aşıldığı görüldü.

  Glasnode yaptığı veri paylaşımı ile Bitcoin’in likit arzındaki azalmanın yeni ortaya çıkmadığını, yıl başından bu yana devam ettiğini açıkladı. Bu azalma Bitcoin’in fiyat yükselişi ile paralel gerçekleşmekle beraber son günlerde Bitcoin’in fiyat düşüşü yaşamasına rağmen devam ediyor.

  Madenciler üzerindeki satış baskısı azaldı

  Bitcoin’in likit ve likit olmayan miktarlarında değişim ile ilgili son veriler açıklanmış olmakla beraber bu verileri üzerinde madenciler tarafından yapılan satışlar da etkili oldu. Bitcoin madencileri ocak ayının sonunda yüklü miktarda Bitcoin satışı yapmaya başlamıştı. Satış baskısının azalması ile beraber şubat ayının sonunda madenci satışları da azalmaya başladı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle