Kripto Para

O ülkede kripto yasağı yeniden gündemde!

  Kripto paraların yasaklanmasını ya da ciddi ölçülerde kısıtlanmasını isteyen ülkeler ve merkez bankalarının bir kısmı, yaşanan son çöküşle kendileri için ortaya çıkan fırsatları kaçırmadı. Hindistan Merkez Bankası’ndan bazı üst düzey yetkililer, komiteye verdikleri demeçte kripto paraların yasaklanması gerektiğini ifade etti.

  Kripto para piyasaları 2009 yılından bu yana birçok kez büyük rallilere ve boğa sezonlarına şahit olmuştu. Ancak 2021 yılında yaşanan rallinin etkileri o kadar geniş sınırlara yayıldı ki; dünya genelinde kripto paraları neredeyse duymayan kalmadı. Bu hızlı büyüme, merkezsiz yapıdaki bu varlıklar karşısında merkez bankalarını ve ülkeleri de harekete geçirdi. Kripto paraları yasaklamak ya da kısıtlamak isteyen ülke ya da merkez bankalarından bazıları, son kripto depreminden sonra yeniden benzer taleplerde bulunmaya başladı. Bunlardan biri de Hindistan Merkez Bankası’nda meydana geldi.

  “Dolarizasyona Yol Açabilir”

  Press Trust of India raporuna göre Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) üst düzey yetkilileri bir parlamento finans komitesinde kripto paraların yasaklanmasını talep eden bir demeç verdi. Yetkililer söz konusu demeçte, kripto paraların “ekonominin bir bölümünün dolarizasyonuna yol açabileceğini” ve bu olası durumun, Hindistan’ın egemen çıkarlarına aykırı olacağını ifade etti. Aralarında Maliye Parlamento Daimi Komitesi Başkanı Jayant Sinha’nın da bulunduğu yetkililer, neredeyse tüm kripto paraların dolar cinsinde olduğunu ve yabancı özel kuruluşlar tarafından ihraç edildiğini belirtti.

  RBI Yetkililerinin Açıklamaları

  RBI üst düzey yetkilileri, kripto paraların konumlarından ve yapılarından dolayı, ekonominin bir bölümünü ülkenin egemen çıkarlarına aykırı olacak şekilde dolarizasyonuna yol açabileceğini ifade etti. Geçtiğimiz hafta kripto paralarda çöküş yaşanırken RBI yetkilileri, rapora göre kripto paraların bir değişim aracı olma, yurtiçi ve yurtdışı ödemelerinde bu varlıkların Hindistan rupisinin yerini alma potansiyellerinin olduğunu belirtmişti. RBI yetkililerinin konuya ilişkin demecinde şu ifadeler yer aldı:

  “Bu, RBI’nin para politikasını belirleme ve ülkenin para sistemini düzenleme kapasitesini ciddi ölçüde zayıflatacak. Para sisteminin bir kısmının yerini alabilir ve RBI’nin sistemdeki para akışını düzenleme kapasitesini zayıflatabilir.

  Kriptoların Yasaklanması Talebi Yinelendi

  Komiteye demeci sunan RBI üst düzey yetkilileri, buradan yola çıkarak kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiğine dair kurumsal görüşlerini yinelediklerini de belirtti. Mayıs ayı başında parlamento finans komitesinde, terörizm finansmanı ve kara para aklama gibi yasadışı faaliyetler ve kripto para ilişkileri gündeme getirilmişti. Söz konusu raporun ardından Hindistan’da kripto paralara ilişkin nasıl bir karar çıkacağı henüz bilinmiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle