Kripto Para

Hindistan CBDC denemelerine hazırlanıyor!

  Son dönemlerde kripto para alanına ve merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ağırlık veren Hindistan’da dijital rupi denemeleri başlayabilir. Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, dijital rupi denemelerinin Aralık ayına kadar başlayabileceğini duyurdu.

  Özellikle pandemi sürecinde neredeyse tüm dünyada nakit kullanım oranlarında ciddi düşüşler yaşandı ve bu süreçte paralel olarak Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların kullanım oranı da artış gösterdi. Bu iki etkenle birlikte birçok ülke de merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ağırlık verdi. Bu konuda 2014 yılından bu yana liderlik bayrağını Çin taşıyor olsa da özellikle 2021 yılında birçok ülke daha CBDC çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Bu ülkelerden biri olan Hindistan’da dijital rupi denemeleri, beklenenden daha yakın bir tarihte başlayabilir.

  “Sadece RBI İçin Değil, Küresel Olarak Yeni Bir Ürün”

  Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, CNBC’ye yaptığı açıklamasında RBI’nin dijital rupi deneme programlarını Aralık ayına kadar başlatabileceğini dile getirdi. 26 Ağustos Perşembe günü CNBC’ye röportaj veren Das, söz konusu açıklamalarında “Bu konuda son derece dikkatliyiz. Çünkü bu sadece RBI için değil, küresel olarak tamamen yeni bir ürün” ifadelerine yer verdi. RBI Başkanı Das’a göre RBI; güvenliği, Hindistan’ın finans sektöründeki etkisini ve politikasını ve dolaşımdaki para birimini nasıl etkileyeceği konularında dijital para birimini inceliyor.

  “İlk Denemelerimizi Başlatabilecek Durumda Olmamız Gerekiyor”

  RBI Başkan Yardımcısı Rabi Shankar, geçtiğimiz ay konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, dijital rupi için “aşamalı uygulama stratejisi” izleyeceklerini ve RBI’nin bu konu üzerinde çalışmalarını sürdüreceğini ifade etmişti. 26 Ağustos Perşembe günü CNBC’ye konuşan RBI Başkanı Das da “Bence 5 yılın sonuna kadar ilk denemelerimizi başlatabilecek durumda olmamız gerekiyor” sözlerini dile getirdi.

  CBDC ve Kripto Paraların Farkı Nedir?

  Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC), temelinde üretildiği ülkenin para biriminin dijital versiyonudur. CBDC’leri Bitcoin gibi kripto para birimlerinden ayıran en belirgin özellik; CBDC’lerin bir otorite tarafından kontrol ediliyor olmasıdır. Kripto paralar için genel anlamda bu durum söz konusu değildir. Zira Bitcoin gibi kripto paralar merkeziyetsizdir ve hiçbir ülkeye ait değildir. Örneğin Çin, ülkede bu nedenle kripto para kullanımının azalmasını isterken vatandaşlarını dijital yuana yönlendirmek istiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle