Kripto Para

Hindistan Merkez Bankası'ndan kripto yasağına tepki

  Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, Hindistan’daki bankaların 2018 tarihli bir genelgeyi esas alarak kripto para yatırımcılarını uyarmış olmalarına şaşırdığını dile getirdi. Zira Das, söz konusu genelgenin Mart 2020’de geçersiz kılındığını hatırlattı.

  Kripto paralar son dönemlerde çok ciddi ölçüde yaygınlaştı ve yatırımcılar tarafından benimsendi. Bununla birlikte dünyanın hemen hemen her yerinde bankalar da kripto paralara ilişkin adımlar atmaya başladı. Hindistan’da bankalar, kripto para yatırımcılarını uyarmak istedi. Bankalar söz konusu uyarı için, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) 2018 yılında yayımladığı genelgeye atıfta bulundu. RBI Başkanı Shaktikanta Das da bu genelgenin Mart 2020’de geçersiz kılındığını hatırlattı ve bu uyarılara “şaşırdığını” dile getirdi.

  Esas Alınan Genelge Mart 2020’de İptal Edildi

  RBI, 31 Mayıs tarihinde bir bildiri yayımladı. Bildiri, Hindistan’daki bazı bankaların 6 Nisan 2018 tarihli “RBI Kripto Para Genelgesi’ni” esas aldığı için yayımlandı. RBI, bankaların esas aldığı söz konusu genelgenin Yüksek Mahkeme kararınca Mart 2020’de geçersiz kılındığını hatırlattı. 31 Mayıs tarihli bildiride, bankaların bu genelgeyi esas alamayacağı ifade edildi. Bankaların esas aldığı 2018 tarihli ve artık geçersiz olan genelge, bankaların kripto para hizmetleri vermesine ya da kripto para kullanan müşterilere bankacılık hizmeti vermesine getirilen yasakları içeriyordu.

  Shaktikanta Das’ın Açıklamaları

  Das, 4 Haziran tarihli para politikası toplantısından sonra basın konferansı düzenledi. Konferansta Das, kripto paralar ile ilgili konuştu. Das, ilgili uyarılara şaşırdığını ifade etti ve konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Bilindiği gibi Yüksek Mahkeme, Merkez Bankası’nın 2018’de yayımladığı genelgeyi iptal etti. Ancak bazı bankaların müşteri görüşmelerinde hala o genelgeyi esas alıyor olması beni şaşırttı. Bu yüzden bu genelgenin iptal edildiğine ve bunun esas alınmasının doğru olmayacağına ilişkin bir açıklık getirmek zorunda kaldık.”

  Das, RBI’nin kripto para konusundaki tavrında bir değişiklik olmadığını ve konuya ilişkin olarak büyük kaygılarının olduğunu dile getirdi. Das, hükümeti de bu kaygılardan haberdar ettiklerini duyurdu.

  RBI’den gelen açıklama sonrası, bu genelgeyi esas alarak açıklamalarda bulunan HDFC Bank, açıklamasını geri çekti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle