Kripto Para

Kriptolar insanları kandırıyor – ABD Senatörü Warren

  Daha önce Kongre’ye kripto para alanının düzenlenmesi konusunda çağrılar yapan ve kripto paralara mesafeli duruş sergileyen ABD Senatörü Elizabeth Warren bir kez daha Kongre’ye çağrıda bulundu. 4 Ağustos tarihinde açıklamalar yapan Warren, kripto paralar konusunda harekete geçilmesini istiyor.

  Kripto para piyasaları 2009’da Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesi ile birlikte oluşmaya başladı. 2009 yılından 2020 yılına kadar yıllara yayılarak büyüyen sektör, dönem dönem çok ciddi ve hızlı büyümeler de elde etti. Ancak kripto para sektörünün en derin ve en hızlı büyüme elde ettiği dönem, Aralık 2020 sonrası oldu. 2021 yılında hızla büyüyen sektör karşısında, ülkeler de tavırlarını şekillendirmeye başladı. Bu konuda tavrı en çok merak edilen ülke olan ABD’de olumsuza yakın ancak belirsiz bir tavrın benimsendiği görülüyor.

  ABD’de politika yapıcıların kripto paralara yönelik tavırları çeşitlilik gösteriyor olsa da genel anlamda ABD’nin bu alana temkinli yaklaştığı biliniyor. ABD Senatörü Elizabeth Warren ise bu konuda tavrını en net şekilde belli eden isimlerden biri konumunda bulunuyor. Daha önce büyüyen kripto para sektörü karşısında Kongre’yi hareket etmeye çağıran Warren, 4 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamalarda bu çağrısını yineledi. Warren, daha önceki benzer çağrısında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bu alanda destek verilmesi gerektiğini söylemişti.

  Warren ve Gensler Benzer Çağrılarda Bulunuyor

  SEC Başkanı Gary Gensler da tıpkı Warren gibi yatırımcıların korunması kapsamında kripto para alanına düzenleme gerektiğini düşünüyor. Benzer çizgilerde konuşan Elizabeth Warren ise bu konuda Kongre’yi de harekete geçirmeye çalışıyor. ABD’de yasal düzenleyicilerin bu alandaki gerekli regülasyon çalışmaları için araştırmalarına ve milyon dolarlık bütçeler harcamaya devam ettikleri de biliniyor.

  Elizabeth Warren’ın Açıklamaları

  Çarşamba günü Bloomberg’e konuşan Warren, David Westin’in sorularını yanıtladı. Warren’a göre düzenlemeler geciktiriliyor ve insanlar “kandırılmaya” devam ediyor. Konuya ilişkin olarak Elizabeth Warren’ın yer verdiği ifadeler şöyle:

  “Şu anda gerekli düzenlemelere sahip değiliz. Düzenleyicilerimiz ihtiyacı olan yetkileri eline alabilmiş değil. Düzenlenmemiş kripto para piyasaları daha fazla insanın kandırılmasına sebep oluyor. Biz bunu asla istemiyoruz… Bu fiyat pompalamaları kesinlikle cezasız kalıyor. Endüstrinin gözetimi noktasında çok ciddi eksiklikler var.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle