Kripto Para

Alibaba’dan NFT hamlesi! Telif hakkı ticareti yapılabilecek

  Çin merkezli dev e-ticaret firması Alibaba, NFT (non-fungible-token) pazarını hayata geçirdi. Alibaba Group Holding faaliyete geçirdiği NFT pazarıyla, ticari marka sahiplerinin fikri hakları için token’laştırılmış lisanslarını satmalarına olanak tanıyacak.

  Kripto para sektörünün 2021 yılında elde ettiği dev büyüme ile birlikte sektörün dokunduğu hemen hemen her alanda ciddi genişlemeler görüldü. Bunun en iyi örneklerinden birini de çok geniş sınırlara ulaşan NFT (non-fungible-token) sektörü ortaya koydu. NFT sektörü büyüdükçe, bu alana markaların, ünlü isimlerin ve yatırımcıların duyduğu ilgi de ciddi oranda büyüdü. Git gide daha fazla yatırımcıyı çeken bu pazarla ilgili verilen hizmetlerde de artış yaşandı. Son olarak NFT pazarına giriş yapan dev firma ise Alibaba Group Holding oldu.

  NFT ürünler herhangi fiziksel bir nesnenin, sesin, görselin vb. dijitale dönüştürülmesi ile elde edilebilir. NFT’ye dönüştürülen ürünler, kripto varlık olarak bir sanat eseri gibi değerlendirilir. Zira “non-fungible-token” ifadesi de “benzersiz token” anlamına gelir. Eşi olmayan bu ürünler, bu nedenle kripto varlıkların sanat eseri olarak görülüyor. Alana karşı artan ilgi de markaların, işletmelerin, şirketlerin ve kuruluşların bu alanda müşterilerine hizmet vermeye başlamasını sağladı.

  NFT’ler New Copyright Blockchain Üzerinden Paylaşılacak

  Çin merkezli ve çok uluslu e-ticaret şirketi Alibaba Group Holding, ticari marka sahiplerinin fikri hakları için token’laştırılmış lisanslarını satmalarına olanak tanıma amacıyla NFT pazarını hayata geçirdi. Alibaba’nın “Blockchain Dijital Telif Hakkı ve Varlık Ticareti” ismiyle hayata geçirdiği NFT pazarına isteyen kullanıcılar Alibaba’nın açık artırma platformu üzerinden erişim sağlayabilecek. Burada başlatılan NFT ürünler, Sichuan Blockchain Derneği Telif Hakkı Komitesi’nin merkezi olarak işlettiği ve dağıtık defter teknoloji platformu olan “New Copyright Blockchain” üzerinden paylaşılacak.

  Eylül Ayında İlk Açık Artırma Başlayacak

  South China Morning (SCMP) haberine göre Alibaba’nın faaliyete geçirdiği NFT pazarı yazarları, sanatçıları, müzisyenleri ve özellikle de oyun geliştiricilerini hedefliyor. Şu anda aktif olan NFT pazarında Eylül ayında açık artırmaya çıkarılacak olan birkaç NFT de bulunuyor. Ürünlere teklif yapacak olan kullanıcıların, açık artırmaya katılabilmeleri için 500 yuan (yaklaşık 77 dolar) depozito vermeleri gerekiyor. Müzayedede her satışın açılış fiyatı 15 dolar olacak.

  SCMP Muhabirinin Açıklamaları

  Alibaba tarafından faaliyete geçirilen NFT pazarı sonrasında, Alibaba’nın sahibi olduğu medya kuruluşu SCMP’nin muhabiri Josh Ye bir tweet paylaştı. Ye, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  Teknoloji yetkisiz kopyalamayı engelleyemese de satışlar platform aracılığıyla alınan eserlerin tam sahipliğini içeriyor.”

  Açık artırmadaki alıcılar, aldıkları NFT ürünleri WeChat entegreli kripto portföy platformu olan Bit Universe üzerinden görüntüleyebilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle