Kripto Para

Kriptolar er ya da geç yasallaşacak! – Rus Bakan Manturov

  Kripto paraların yasal olarak ödemelerde kullanılıp kullanılamayacağı konusu dünya gündeminde tartışılmaya devam ediyor. Özellikle Rusya – Ukrayna savaşının başlamasından sonra alevlenen bu tartışmalara Rus bakan çarpıcı bir açıklama ile dahil oldu. Bakan, kripto paraların ödemelerde er ya da geç yasal hale geleceğini dile getirdi.

  Kripto para birimleri 2009 yılında Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesinden bu yana varlığını sürdürüyor olsa da dünyanın büyük bir kısmı kripto paraları 2017 ve 2021 yıllarında tanımaya başladı. Bu iki dönemde gerçekleşen ralliler, kripto paraların geniş çevrelerce duyulmasını sağlarken, 2021 rallisinin etkisi çok daha büyük oldu. Bu durum, yaygınlaşan kripto paralar ile birlikte, kripto paraların ödemelerde yasal olarak kullanılıp kullanılamayacağı tartışmalarını da gündeme getirmeye başladı. Kripto paraların ödemelerde yasal olarak kullanılmasına ilişkin Rus bir bakandan çarpıcı bir açıklama geldi.

  Manturov Çalışmaların Sürdüğünü Açıkladı

  Rusya'nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna topraklarını işgal etmeye başlaması ile birlikte başlayan savaş sonrası Batılı ülkelerle birlikte diğer birçok ülke, Rusya’ya karşı ekonomik yaptırım adımı attı. Bu yaptırımların Rusya’yı kripto para kullanımına yönlendireceği endişeleri gündeme gelmeye başlarken, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Deniz Manturov, yaptığı açıklamada kripto paraların ödemelerde er ya da geç yasal hale geleceğini dile getirdi. Manturov, düzenlenen bir forumda konuya ilişkin olarak kendisine gelen soruya şu yanıtı verdi:

  “Merkez bankası ve hükümet bunun üzerinde aktif şekilde çalışmaya devam ediyor. Herkes, er ya da geç bunun olacağını biliyor.”

  Rus Hükümetinin Kriptolara Bakış Açısı Değişti

  Rus Bakan Manturov’un açıklamalarına göre Rus hükümeti ve merkez bankası, şimdilerde kripto paraların ödemelerde yasal olarak kullanılabilmesi için çalışmaya devam ediyor. Öte yandan Rusya’nın, dijital ruble çıkarmak için de çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Hükümet, daha önce kripto paraların yasadışı işlemlerde, terörizmi finanse etmede, kara para aklama gibi alanlarda kullanıldığını düşünerek, bu alanda olumsuz tavır benimsiyordu. Ancak özellikle de Ukrayna savaşından sonra Rusya’nın kripto paralar konusunda olumlu bir tutum sergilediği görülüyor.

  Rus Merkez Bankası Olumsuz Tavrını Koruyordu

  Her ne kadar Rus hükümeti kriptolar konusunda olumlu bir tavrı benimsemeye başlamış olsa da Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rus yatırımcılar tarafından yılda yaklaşık 5 milyar dolarlık sermayenin kripto para piyasalarına akmasını hoş karşılayamadıklarını dile getirmişti. Manturov ise kripto para birimlerinin ödemelerde kullanılması için yapılan çalışmaların ilk olarak merkez bankası kanadında, ardından hükümet kanadında formüle edileceğini belirtti. Rus merkez bankası, istemeden bile olsa kripto paralar konusunda olumlu bir yaklaşım sergilemek durumunda kalıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle