Kripto Para

3.6 milyar dolarlık ponzi karşısında herkesin eli kolu bağlı!

  Güney Afrika kripto para yatırım platformu AfriCrypt’in kurucu ortağı ve yöneticisi olan kardeşler sonunda kripto vurgunu iddialarına yanıt verdi. Raees Cajee, kardeşi Ameer Cajee milyarlarca yatırımcı fonuyla kaçtıkları iddialarını yalanladı…

  Güney Afrika merkezli kripto para borsası AfriCrypt, geçtiğimiz hafta 69 bin Bitcoin (BTC) ile ortadan kaybolduğu haberleriyle gündeme geldi. Günlük yüzde 10’a varan bir getiri sunan platformun o dönemde BTC fiyatına göre 3.6 milyar dolarlık kripto para vurgunu yaptığı iddia edildi.

  13 Nisan tarihinde yatırımcılarına bir hack açıklaması yapan AfriCrypt ekibi, yatırımcıların fonları geri almasını yavaşlatmamak için yasal işlem yapmamalarını istedi. Bu mesajı yayınlanmasının ardından tüm şüpheleri üzerine çeken AfriCrypt’in operasyonları durduruldu. Borsanın kurucuları olan kardeşlere ulaşma girişimleri de sonuç vermeyince 69 bin adet Bitcoin kayboldu.

  Kurucu Kardeşler İddiaları Yalanladı

  Kripto para basınına konulan AfriCrypt CEO’su Raees Cajee, şirkete yöneltilen suçlamalara karşı çıktı. Kardeşiyle kendisinin çok tehlikeli insanlardan ölüm tehditleri aldıktan sonra saklanmak zorunda kaldıklarını söyledi. Bunun yanı sıra 3.6 milyar dolarlık fonun eksik olduğu iddialarını da reddederek platformda sadece 200 milyon dolarlık fon olduğunun açıkladı.

  Kripto para borsasına yapılan siber saldırıdan sonra sadece 5 milyon doların açıklanmadığını kaydeden Raees Cajee, “Piyasanın zirvesinde, 200 milyon doların biraz üzerinde yönetiyorduk” dedi. AfriCrypt’in müşterilerini temsil eden hukuk firmalarından biri olan Hanekom avukatları ise çok çarpıcı iddialarla gündeme geldi.

  “Ponzi Benzeri Özelliklere Sahipti”

  Borsa kurucusu kardeşlerin fonların takip edilememesi için çeşitli dark web karıştırıcılar kullandıkları öne sürüldü. Bu sayede kardeşlerin, AfriCrypt’in hesaplarından ve müşteri cüzdanlarından 3.6 milyar dolar değerinde BTC aktardığı iddia edildi.

  Güney Afrika’nın Mali Sektör Davranış Otoritesi (FSCA), projenin Ponzi benzeri özelliklere sahip olduğunu ifade etti: “Bu kuruluş, yaygın olarak Ponzi olarak bilinen yasa dışı yatırım planların sunulduğuna benzer, son derece yüksek ve gerçekçi olmayan getiriler sunuyordu.” Buna rağmen FSCA, Güney Afrika’da kripto para regülasyonu olmadığı için borsaya karşı herhangi bir işlem yapamayacağını açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle