Kripto Para

Hazine ve Maliye Bakanı: Kripto para vergisi için çalışıyoruz

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 6 Mayıs tarihinde katıldığı canlı yayında çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan, kripto paralar hakkında da konuştu ve Gelir İdaresi ile birlikte bu konuda çalışma halinde olduklarını belirtti. Elvan, bu çalışmaların yakında sonuçlandırılacağını söyledi.

  Kripto paralara karşı artan yoğun ilgi ile birlikte ülkelerdeki kripto para çalışmaları da ilerlemeye devam ediyor. Türkiye’de de kripto para alanındaki düzenleme çalışmaları 2021 yılında hız kazanmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında kripto paralar ile ilgili konuştu. Elvan kripto para alanında Gelir İdaresi ile çalışma halinde olduklarını belirtti ve bu alan için yaklaşmakta olan düzenlemelere değindi.

  MASAK Denetimlerde Sorumlu ve Yetkili Kurum

  Lütfi Elvan canlı yayın konuşmasında, regülasyonlar konusunda adımlar atıldığını vurguladı. Bakan, MASAK’ın artık denetimlerde tam yetki ile sorumlu kurum olduğunu ifade etti. Bakan ayrıca bu alanda yalnızca MASAK’ın değil; SPK, BDDK ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da Merkez Bankası ile bir araya gelerek çalışmaların yürütüldüğünü aktardı. Elvan, konuyla ilgili olarak birçok yetkilinin yoğun şekilde çalıştığını dile getirdi. Elvan’ın konuya ilişkin sözleri şöyle:

  “Bir bakan yardımcımızın başkanlığında 2 aydır bu konu üzerinde çalışıyoruz. SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı, MASAK, Merkez Bankası ile sürekli olarak bir araya geldik. Arkadaşlarımız gün aşırı çalıştılar.”

  Elvan: “Özellikle Vergi Konusunda Bir Çalışma Yürütüyoruz”

  Kripto paralara duyulan ilginin pandemi dönemi ile birlikte çok ciddi şekilde arttığını ifade eden Elvan, bu durumun sadece Türkiye’ye has bir şey olmadığını söyledi. Elvan düzenlemeler konusunda çok kafa yorulduğunu ifade etti ve şu ifadelere yer verdi:

  “Bu klasik, bildiğimiz finansal sektöre benzemiyor. Çok farklı bir yapısı var, bir noktaya kadar bunların denetimini yapabiliyorsunuz. Belli bir noktadan sonra bunların denetimini, gözetimini yapmak güçleşiyor. İnsanların kafasındaki en temel problem de bu. Avrupa Birliği yoğun bir şekilde çalışıyor, diğer taraftan ABD, İngiltere gibi ülkelerde değişik çalışmalar yaptılar.”

  Bakan Elvan, kripto paralar ile ilgili ülkemizde de “gerekli tüm hazırlıkların” yapıldığını, kripto para borsaları ile ilgili bir yasa teklifi geleceğini vurguladı. Yakın bir zamanda bunun olacağının işaretini veren Elvan “Gelir İdaresi tarafında özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle