Kripto Para

Kanada Merkez Bankası: Kripto para sektörü oldukça riskli

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2021 yılının en zorlu günlerini yaşıyor olabilir. Arka arkaya gelen açıklamalar ve gelişmeler ile Bitcoin çok sert değer kayıpları yaşadı. Bitcoin’deki değer kayıpları, BTC karşıtı kurum ve isimlere bir kez daha eleştiri fırsatı tanıdı. Bu kez Bitcoin’i eleştiren kurum Kanada Merkez Bankası (BoC) oldu.

  Bitcoin (BTC) Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını aşarak büyük rallinin ilk büyük adımını attı. 20 bin rekorundan sonra Bitcoin 2021’de rekorlarını kademeli olarak güncelledi. 8 Ocak’ta BTC 42 bin dolarda, 22 Şubat’ta 58 bin dolarda, 13 Mart’ta 62 bin dolarda ve 14 Nisan’da 64 bin dolarda tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bu yükselişler sırasında gündeme Bitcoin eleştirileri geliyordu ancak sert düşüşlerin yaşanması, eleştirilerin daha sık şekilde gündeme gelmesine yol açtı. Bu kez Kanada Merkez Bankası (BoC), Bitcoin eleştirileri ile gündeme geldi.

  Piyasa Geriledi, BoC Raporunu Yayınladı

  Bitcoin’in 30 bin dolar bandına kadar çekilmesi ve piyasaların kırmızı grafiklere bürünmesi ile birlikte BoC konu hakkında açıklamalarda bulundu. BoC açıklamasında, Bitcoin gibi kripto paraların kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesine rağmen, bu varlıkların oldukça riskli olduklarını vurguladı. BoC tarafından finansal risklerin ve ekonomik kırılganlıkların özetlendiği yıllık raporda, kripto paralara da yer verildi. Raporun bir kısmında ise ayrıca merkez bankası dijital paraları (CBDC) da yer aldı. 

  BoC Raporunda Değinilen Riskler

  Raporda kripto para piyasasındaki dalgalanmaların Kanada’nın finansal sistemine karşı bir güvenlik açığı oluşturduğu vurgulandı. Raporda konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verildi:

  “Spekülasyondan kaynaklanan fiyat oynaklığı, kripto para birimlerinin bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmesinin önünde bir engel oluşturmaya devam ediyor. Kripto paralara artan kurumsal ilgiye rağmen, bu sektör oldukça riskli.”

  BoC Raporunda Stablecoin’ler

  BoC raporunda sadece volatiliteye ilişkin açıklamalarda bulunmadı. Ayrıca raporda, dalgalanmaları önlemek amacıyla piyasaya sürülen stablecoin’lerin de risklerine vurgu yapıldı. BoC raporuna göre stablecoin’lerin daha az volatil yapıda olmaları, onları ödeme ya da saklama aracı olarak kullanıma uygun hale getirebilir. Ancak stablecoin’ler Kanada Doları ile desteklenmediği sürece, onların yaygın şekilde benimsenmeleri bankanın para politikasını uygulama ve borç verme faaliyetlerinin önüne geçebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle