Kripto Para

Kripto para vergisini ödemeyenlere yakın takip!

  Danimarka Vergilendirme Bakanlığı, kripto para kazançlarından elde ettiği vergileri ödemeyenlerin peşine düştü. Bakanlık ayrıca vergi mevzuatında kripto paralara göre yeni güncellemelerin yapılmasını talep etti…

  Danimarka’daki kripto para yatırımcıları, yürürlükte bulunan vergi kanununa göre kripto para piyasasında satış yaptıktan sonra elde ettikleri kazançlar için vergi ödemekle yükümlüler. 1922 yılında temelleri atılan bu kanun, kripto para piyasasının modern yapısını karşılama konusunda yetersiz kaldığına dair iddialarla da gündeme geliyor. 

  Son olarak Danimarka Vergilendirme Bakanlığı, ülkede vergi yükümlülüğü bulunmasına rağmen kripto paralardan elde ettikleri kazancın vergisini vermeyenlerin peşine düşecek. Bakanlık kripto para sektöründeki yatırımcıların daha yakından denetlenmeye başlanacağını duyurdu. 

  Kripto Para Sektöründeki Sahtekarlıklar Engellenecek

  Danimarka Vergilendirme Bakanlığı tarafından yapılan basın duyurusunda, kripto para işlemlerinin hatalı şekilde bildirilebildiğini açıkladı. Bunun yanı sıra bazı kötü niyetli kişilerin bu hatalardan yararlanarak vergi konusunda sahtecilik yapabildiklerini ifade etti. Danimarka Vergilendirme Bakanı Morten Bodskov, bu yüzden yürürlükte bulunan mevzuatın acilen kripto para birimlerine göre güncellenmesi gerektiğini söyledi.

  Danimarka Vergilendirme Dairesi, 2015 ila 2019 yılları arasında ülke genelinde toplamda 16 bin şirket ve vatandaşın kripto para alım satım işlemleri yaptığını kayıtlara aldı. Bu işlemlerin yarısından fazlasında vergi otoritelerinin atlatıldığı ve mevzuatlara uygun hareket edilmediği de tespit edildi. Danimarka Vergilendirme Bakanlığı bu sebeple kripto para yatırımlarını mercek altına almak için yatırımcılara yönelik denetlemelerin artacağını vurguladı. 

  Kripto Para Kazançlarında Vergi Uygulaması 

  Avrupa Birliği ve OECD’deki çalışmaların da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen Başkan Morten Bodskov, son açıklamasında dikkat çekici ifadeler kullandı: “Bu konuda tetikte olmalı, kurallarımızı güncel tutmalı ve hatalar ile sahtekarlıkları kısıtlamalıyız. Kripto para alanı, bunun iyi örneklerinden biri.” Öte yandan Vergi Dairesi ise geçtiğimiz aylarda kripto para yatırımcılarının toplamda 4.9 milyon dolarlık kazanç vergisi ödediğini açıklamıştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle